3'üncü köprünün adı belli oldu

Başbakan Erdoğan 3. köprünün temel atma töreninde inşaatı yapacak firma temsilcileri ile süre konusunda canlı yayında pazarlık etti. Cumhurbaşkanı Gül ise köprünün adını açıkladı.

3'üncü köprünün adı belli oldu

İstanbul’un fethinin 560’ıncı yıl dönümünde 3’üncü köprü temel atma töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Osmanlı’nın dillere desten eserle bıraktığını belirtti. Geçmişten devralınan

İstanbul’da dev bir projenin temellerinin atıldığını belirten Erdoğan yedi tepede yedi önemli eser vereceklerini fakat bu sayının da yeterli olmadığını belirtti. Medeniyet şehri olan İstanbul’a önemli eserle kazandırdıklarını belirten Erdoğan yeni köprü ile İstanbul trafiğinde artık ağır vasıta görülmeyeceğini söylerken köprünün çevreyi koruma özelliği  olacağını da belirtti.

2’üncü gerdanlığı taktıklarını kaydeden Erdoğan yeni köprünün tüm dünyaya hayırlı olmasını diledi.

Yakın dönemde yapılan 3’üncü havalimanının da çok önemli olduğunu belirten Başbakan ağzı olan konuşuyor diyerek gelen eleştirileri gündeme taşıdı. Atatürk Havalimanının ihtiyaca cevap vermediğini dile getiren Erdoğan 5 pist ve modern terminal binaları ile yeni havalimanının ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Güçlü Türkiye’yi bu şekilde yarattıklarını belirten Erdoğan yeni ihalenin kanal İstanbul Projesi olduğunu belirtti. Erdoğan yeni projelerin hem millete hem de devlete kazandırdığını söyledi.

Gelebilecek eleştirilere kervan yolda gerek diyerek cevap veren Erdoğan, Kanal İstanbul’da da yap işlet devret modelini tercih edeceklerini belirtti.

'MEVCUT HAVALİMANLARI İHTİYACI KARŞILAMIYOR'
Üçüncü havalimanı ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Kısa bir süre önce ihalesini yaptığımız 3. havalimanı, kendinden çok bahsedilecek bir havalimanı olacak. Bazıları bilmiyor. Ağzı olan konuşuyor. Havalimanı nerede yapılıyor bilmiyorlar. Televizyonda dinliyorum zaman zaman, 'şu kadar ağaç kesiliyor' diyorlar. Ama gelip görseler oraları, anlayacaklar ki adeta savaştan çıkmış bir coğrafya. Daha önce oralar taş ocaklarıydı. Şu anda mevcut havalimanı ihtiyaca cevap vermiyor." dedi.
   
Kanalistanbul'un ihalesinin yapıldığına değinen Erdoğan, şunları söyledi: "Kanalistanbul ihalesi de yapılıyor. Bununla ilgili de çok konuşacaklar. Ama bizim işimiz var, yapmamız gerekenler var. Lafla değil alternatifini yapmak suretiyle, yap işlet devret sistemiyle yapacağız. Karadeniz'i Marmara'ya bağlamak suretiyle bir taraftan bu ağır tonajlı gemilerin geçişine zemin hazırlayacağız. Modern şehir inşa ederken, İstanbul içerisindeki yerleşik nüfusu buralara dağıtmanın da planını yapıyoruz. Kanalistanbul ile de bu iş bitmeyecek. Marmaray 29 Ekim'de açılıyor. Hamdolsun bunu inşa etmek de bizlere nasip oldu. Bunların aklı bu tür yatırımları alır mı? Almaz. Zaten alsa bugüne kadar bunları kendiler yapardı."

ASLIADA'DA OTEL VE MÜZELER YAPILACAK'

Yassıada'nın müze olması hakkında da konuşan Erdoğan, "Bizde belki hacmi küçük gözüküyor ama bir Yaslıada var. Yassı demiyorum. Bir devrin Başbakanı, demokrasi mücadelesinin kahramanı olan Menderes idam edildi. İki tane bakanı aynı şekilde. Şimdi biz o adayı ve yanındaki Sivriadayı ikisini bir bütün olarak ele almak suretiyle demokrasi ve özgürlükler adası yapıyoruz. Orada oteller ve müzeler olacak.  Sit hattını tehdit etmeyecek şekilde yapılacak." ifadelerini kullandı.

GEZİ PARKI İÇİN KARAR VERİLDİ

Gezi Parkı'nda tarihi yeniden ihya edeceklerini belirten Erdoğan, protestoları eleştirerek kararın verdiğini söyledi.  

BİTİŞ TARİHİ İÇİN PAZARLIK

3 milyar dolara mal edilecek 3.boğaz köprüsü için pazarlığı da Erdoğan yaptı. 

Erdoğan konuşmasında köprüyü yapacak firmaları kürsüye davet ederken köprünün bitiş tarihi için 29 Mayıs 2015'i işaret etti. Köprüyü yapacak olan şirketlerden Astaldi, IC ve Hyundai'den elimizden gelenin en iyisini yapacağız sözünü alan Erdoğan kendilerinin de bütün desteği vereceklerini belirti.

KÖPRÜNÜN ADI BELLİ OLDU

Temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı abdullah Gül yeni köprünün adının Yavuz Sultan Selim olduğnu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu:

"Bu köprünün isminin "Yavuz Sultan Selim Köprüsü" olmasına karar verdik. Bu köprüyü yapmak kolay bir iş değil. Emeği geçecek herkese teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. İnşallah bu köprü vaktinde bitirilecek ve açılışını yapıp üstünden Avrupa'dan Asya'ya yürümekle test olacaktır. Tekrar emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Hayırlı olsun."

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.