3. Köprüden geçiş ücreti şimdiden belli oldu!

Yıldırım, Haziran'da başlaması planlanan Boğaziçi Köprüsü'ndeki bakımın da Marmaray'ın hizmete girmesinden sonra başlayacağı müjdesini verdi.

3. Köprüden geçiş ücreti şimdiden belli oldu!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımlarıyla temeli atılacak olan 3'üncü köprü ile ilgili açıklama yaptı.

Yıldırım'ın açıklamasından satırbaşları şöyle;

  • -Temel atma töreni yarın tüm hazırlıklar tamam bir şekilde yapılacaktır.
  • -Köprünün ayaklarının gireceği temel yerler hazırlanmış vaziyette. Her türlü hazırlık planlandığı şekilde sürüyor. Köprü ve otoyol, yeni bir çevre yolunu teşkil ediyor.
  • -İstanbul sıkışıklıkta yıllık 3 milyar TL fatura ödüyor..
  • -Dünyanın en uzun değil ama en geniş köprüsünü yapıyoruz. 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olmak üzere 10 şerit.
  • -Karayolu da aynı şekilde 10 şerit olacak.
  • -Ormanlık ve yeşil alanı tahrip etmemek için viyadükler ve 4 tünel yaptık.
  • -Yolun geçtiği yerlerde ekolojik köprüler yapıyoruz. Sadece tabiattaki canlıların geçeceği ekolojik köprüler proje içinde yer alıyor.
  • -TIR ve kamyonların geçeceği 3. köprü projesinde 45 alt geçit 63 üst geçit var..

 

-Yedi Tepeli İstanbul yedi büyük eserle taçlanacak.

-Diğer köprüdeki bakım işinin başlaması Marmaray'ın hizmete girmesiyle başlayacak.

-İsim konusu henüz belirsiz. Yapılınca mutlaka bir isim olacaktır. Şuanda biz köprüyü bir anda yapıp İstanbulluların hizmetine sokacağız.

GEÇİŞ ÜCRETİ 3 DOLAR

-Geçiş ücretleri şöyle; belirlediğimiz tavan ücretleri var. Otomobil eşdeğeri oluyor. Kamyonsa, TIR'sa 3-4 otomobile eşdeğeridir. Dingil sayısına göre değişiyor. Yolda kilometre başına 0.8 cent, doların 10'da birinden az.

-Köprü geçiş doları 3 Dolar karşılığında olacak.. Bunlar tavan ücretlerdir. Trafik durumuna göre bu ücretleri aşamaz ancak bu ücretlerin altında bir tarife uygulamasına da mani bir hal yok.

-İşletmecinin kendi kararıdır. İşletmeci, trafiği artırıp sürümden kazanmak için tarifeyi belirlenen sınırların altında tutabilir.

NE ZAMAN BİTECEK?

-Biz tarihi sözleşme şartlarına göre 3 yıl olarak belirledik. Yani işin başladığı tarihten itibaren 3 yıl.  Ancak yarın yüklenici firmaya bir sürpriz yapılabilir.

-Süreyi öne çekme anlamında yeni bir tarih istenebilir. Onun için ben şimdiden tarihi telaffuz etmesem daha iyi olur.