3. Havalimanı madene tosladı

İhalesi mayıs ayında tamamlandığı halde yer teslimi yapılamayan 3. havalimanında sorun ‘maden’de çıktı. Yıldırım, “Hak sahibi 14 firma var. Onlarla uzlaşma sağlamak gerek” dedi.

3. Havalimanı madene tosladı

Mayıs ayı başında ihalesi yapılan 3. Havalimanı ihalesinde yer tesliminin neden yapılamadığının yanıtı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi.

Habertürk'ün haberine göre Yıldırım, İstanbul’a yapılacak yeni havalimanında yer tesliminin birkaç şartı olduğunu belirterek “Biz her şeyiyle bütün sorunlarını çözdükten sonra yer teslimini yapacağız ki yüklenici firma çalışmaya başlasın. Bu nedenle tarih vermek zor ama hedefimiz fazla gecikmeden yıl sonunda, en geç önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde çalışmaları tamamlayıp fiilen işe başlamak” dedi.

14 HAK SAHİBİ VAR

Arazinin tertemiz olarak yüklenici firmaya teslim edilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Malum orası orman sahası. Burada birtakım tahsisler var. Aynı zamanda bir kısmı maden sahası. Madenle ilgili hak sahibi 14 firma var. Onlarla görüşmeler yapılıyor. Onlar, birtakım hakları olduğunu ifade ediyorlar. Arkadaşlarımız bu görüşmelerde nedir, ne değildir durum tespiti yapıyorlar, bu tespitlere göre uzlaşma sağlanacak. Aksi halde iş sürekli sorunlarla devam eder.”

GECİKME YÜKLENİCİNİN DE ZARARINA

Yeni havalimanının yapılacağı yerde ciddi bir toprak hareketi olacağı için yüklenici firmanın, özel makine ve teçhizatla ilgili çalışma da yaptığını dile getiren Yıldırım, “Greyder, dozerle yapılacak işler değil bunlar. Çok büyük toprak hareketi olduğu için buna yönelik özel imalatlar gerekiyor. Bu işlerle ilgili çalışıyorlar. Yani benim o konuda bir endişem yok. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan bir projedir. Gecikmek benim zararıma olduğu kadar daha fazla yüklenicilerin zararınadır. O yüzden bir endişem yok” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *