2018 temmuz zammı ve zamlı memur ve emekli maaşları

12 milyon emekli yılın ikinci yarısında maaşlarına yapılacak artışı merakla bekliyordu. 2018 emekli maaşı temmuz zam oranları belli oldu. Peki, emekliler temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam alacaklar? İşte, 2018 emekli maaşı temmuz zammı hakkında bilmeniz gerekenler..

Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu.

TÜFE'deki 6 aylık artış yüzde 9,17 olarak gerçekleşti.

2018 emekli maasi temmuz zammi ne kadar oldu? emekli maas zammi son gelismeler

Böylece yılbaşında yüzde 4 zam alan memur ve memur emeklileri, ortaya çıkan 5,17 puanlık farkı temmuz ayında yapılacak zamla alacak. Toplam zam (3,5+ 5,17) olacak. Memur ve memur emeklisine yılın ilk yarısında yüzde 4, ikinci yarısı için yüzde 3,5 zam kararı alınmıştı.

Buna göre temmuz ayında memur, sözleşmeli personel ve memur emeklisi yüzde 8,67 zam alacak. İşçi ve Bağkur emeklisinin zam oranı ise yüzde 9,17 oldu.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz'da alacak.

Enflasyon verilerinin büyük ölçüde belirleyici olduğu zam oranları ilgiyle takip ediliyor. 9 milyon emekli vatandaş yılda iki kez olmak üzere belirli veriler ışığında maaşlarına zam alıyorlar. 2018 yılı ilk ayında emeklilerin maaşlarına enflasyon verileri hesaba katılarak yüzde 5.69'luk zam eklenmişti. Önümüzdeki tarih ise Temmuz ayını gösteriyor. Yılın ilk altı aylık enflasyon verilerine göre 2018 Temmuz emekli maaş zamları belli olacak. En düşük emekli maaşının asgari ücretle eşitlenmesi konusu gündemde. Peki, ilk altı aylık istatistiklere göre emekliler Temmuz ayında ne kadar zam alacaklar? 2018 Temmuz emekli maaşları zam oranları ne kadar olacak? İşte, 2018 emekli maaşları son dakika gelişmeleri...

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı

2018 EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI BELLİ OLDU!

TÜFE'deki 6 aylık artış yüzde 9,17 olarak gerçekleşti.  Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zammın oranları işte şu şekilde...

Bağ-Kur ve işçi emeklileri ise yasa gereği 6 aylık geçmiş enflasyon oranında zam alıyor. Dolayısıyla Ocak-Haziran ayı enflasyon oranı yüzde 9,17 olduğu için 9 milyon emekli de bu oranda emekli maaşlarına zam alacak. Enflasyon, haziran ayında yüzde 2,61 artarken, yıllık bazda yüzde 15,39 oldu.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre memur emeklilerinin Temmuz ayında alacakları zam oranı ise yüzde 8.67 olacak

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 15,39 ÇIKTI

Enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) verilerine göre haziran ayı enflasyonu aylık yüzde 2.61, yıllık yüzde 15.39 oldu TÜFE'de (2003=100) 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,61, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,17, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,49 artış gerçekleşti.

EK ÖDEMELER NE KADAR OLACAK?

Enflasyon verileri ile beraber belirlenen emekli maaşları zamlarına ilaveten ek ödemeler de zamlanabilir. Bu durumda maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere aylığının yüzde 5'i, üstünde olanlara yüzde 4'ü oranında verilen ek ödemeler de artarsa maaşlara hatırı sayılır bir artış yapılır. Türkiye Emekliler Derneğinin talepleri doğrultusunda bu oranın en az yüzde 8-9' a çıkması isteniyor.

Tahminlere göre; Ek ödeme yüzde 9'a çıkarılırsa, maaşı 2 bin lira olana 80 lira yerine 180 lira, maaşı 2 bin 500 lira olana 100 lira yerine 225 lira ödenecek. 3 bin lira maaşlı emeklinin ek ödemesi 120 liradan 270 liraya, 4 bin lira maaşlının ek ödemesi de 160 liradan 360 liraya yükselecek.

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı

EMEKLİLERE YILDA İKİ KEZ İKRAMİYE

Başbakan Binali Yıldırım, Ramazan ayına sayılı günler kala emeklilere müjdeyi verdi. Uzun süredir gündemde olan emekliye ikramiye konusuna değinen Yıldırım dini bayramlar öncesi emeklilere biner lira ikramiye verileceğini duyurdu. Yıldırım açıklamasında, "Emekli olmadan aylık bağlanan gazilerimiz, şehit yakınlarımız, köy korucularımız var. Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde birer ikramiye vereceğiz. Ramazan Bayramı öncesinde bin lira, Kurban Bayramı öncesinde bin lira. Emeklilerimiz daha fazlasına layık, bunu bilincindeyiz." ifadelerine yer verdi.

TEMMUZDA TÜM ÖDEMELER ARTACAK

Sosyal güvencesi olmayan ve geliri düşük olanlara ödenen 65 yaş aylığı da temmuzda artacak. Yüzde 3.52'lik memur zammı tahminine göre, 3 aylık ödeme 825 liraya çıkacak. Evde yaşlı ve engelli yakınına bakanlara sağlanan destek tutarı da temmuzda memur zammıyla artacak.

Aylık bin 85 lira olan ödeme, yüzde 3.52'lik zam tahminine göre bin 123 liraya ulaşacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisine temmuzda ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir