2014 asgari ücret rakamı açıklandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2014’te geçerli olacak yeni asgari ücreti belirledi. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik asgari ücreti açıkladı.

2014 yılının asgari ücret rakamı belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, asgari ücrete yüzde 6+5 oranında zam yapıldığını açıkladı.

Asgari ücrette 16 yaş altı ve üstü sınırı uygulamasına son verdiklerini belirten Çelik, asgari ücretin 2014'ün ilk altı ayında 846 net ve 1071 lira brüt; ikinci altı ay ise net 891 ve brüt 1131 lira olarak belirlendiğini duyurdu. alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Bakanlıkta gerçekleştirdiği toplantı sonrası 2014 yılında geçerli olacak asgari ücreti açıkladı.

Çelik, yaptığı açıklamada, asgari ücretin, dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan ve işçilere daha az ücret verilmesini yasaklayan önemli bir sosyal politika aracı olduğunu belirtti. Bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yaptığı çalışmalarda aldığı bazı tavsiye kararlarının olduğunu hatırlatan Çelik, bunların gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlanacağını söyledi. Çelik, 3 çocuğu olandan gelir vergisinin alınmayacağını da dile getirdi.
"Artış olumlu"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Asgari ücreti bir geçim ücreti değil, koruma ücreti olarak esas aldığınızda ve yüzde 11'lik artışı ekonomik verileri dikkate aldığınızda bunu olumlu bir gelişme olarak ele almak lazım" dedi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında 2014 yılında uygulanacak asgari ücreti açıkladı. Asgari ücretin 11 Avrupa ülkesini bırakacak bir düzeye ulaştığını belirten Çelik, "Asgari ücret, sosyal koruma ücretidir. Bunun altında bir ücretin çalışana teklif edilmemesi anlamını taşıyan bir ücrettir. Enflasyon önümüzdeki yıl 5.3 iken, asgari ücretin yüzde 11'ler düzeyinde artırılması hükümetin bu konuya bakışını özetlemektedir. Kesimlerin bundan memnun olmamalarını saygıyla karşılıyoruz. Şartlarımızı işverenlerle birlikte daha da zorladık" diye konuştu.

"MUHALEFET EDİYORUZ"
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Kısmen de olsa 4 çocuktan 3 çocuğa inmesini de yararlı görüyoruz. Asgari ücretin, insanın onuruyla yaşayacağı ücret olmadığı, TÜİK'in objektif kurallarının burada işlemediği için Türk-İş olarak muhalefet ediyoruz" dedi.

TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir, asgari ücrette beklenilen oranın üstünde bir artışın yapıldığına işaret ederek, "2014 yılı ile ilgili beklentimiz 5.3'tü, şu an açıklanan rakam bunun 2 katına tekabül ediyor. Ancak bir oy birliği ihtiyacı vardı. Biz de şartlarımızı zorlayarak bu asgari ücret kararını oy birliğiyle razı olduk" şeklinde konuştu.

"ASGARİ ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ DEĞİL"
Bir soru üzerine Bakan Çelik, "Asgari ücret 891 TL'ye yükselecek. Binlerce çalışan asgari ücretin çok üzerinde çalışıyor. Asgari ücreti bir geçim ücreti değil, koruma ücreti olarak esas aldığınızda yüzde 11'lik artışı ekonomik verileri dikkate aldığınızda bunu olumlu bir gelişme olarak ele almak lazım" ifadelerini kullandı.

BAZI BİLGİLER

İŞVEREN NE ÖNERİYORDU?
TÜİK'in belirlediği rakam üzerine, işverenleri temsil eden TİSK, yüzde 4,5+5 zamma sıcak bakartığını duyurdu.

İŞÇİ TARAFI NE İSTİYORDU?
İşverenin sıcak baktığı asgari ücret oranına işçi kesimi tepkili. İşçi tarafını temsil eden Türk-İş asgari ücretin 2014'te bin 818 lira olarak geçerli olacak en düşük memur maaşı olan 1.600 lira seviyesine yükseltilmesini istiyor.

Yeni asgari ücretin yarın açıklanmasının ardından, asgari geçim indirimi miktarları, prime esas kazancın alt ve üst sınırı, işsizlik ödeneğinin alt ve üst sınırı, genel sağlık sigortası priminde dikkate alınan sınırlar ve sosyal güvenlikteki cezaların da güncellenmesi bekleniyor.

ÖNCEKİ ASGARİ ÜCRET NE KADARDI?
Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için brüt 877 lira 50 kuruş net 700 lira 73 kuruş olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 868 lira 27 kuruş düzeyinde bulunuyor.

NE KADAR KESİNTİ YAPILIYORDU?
Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 217 lira 82 kuruş, 16 yaşından küçük işçiler için 176 lira 77 kuruş, kapıcılar için ise 153 lira 23 kuruş kesinti yapılıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 190 lira 5 kuruş, 16 yaşından küçük işçiler için bin 22 lira 29 kuruş, kapıcılar içinse bin 190 lira 5 kuruşu buluyor.

GEÇEN YIL NE KADAR ZAM OLMUŞTU?
Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştı. Asgari ücrette 2013 yılındaki ortalama artış ise yüzde 8,61 olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir