2 metre 20 santimetre boyunda kabak

Konya'da yaşayan Mustafa Maşalı, bahçesinde yetiştirdiği 2 metre 20 santimetre uzunluğundaki kabağın Türkiye'de bir rekor olduğunu iddia etti.

2 metre 20 santimetre boyunda kabak

Maşalı (72), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllarca esnaflık yaptığını, emekli olduktan sonra Meram ilçesindeki evinin bahçesinde sebze yetiştirerek vakit geçirmeye başladığını anlattı.

Oğlunun, 15-20 yıl önce bir arkadaşının verdiği tohumları getirdiğini belirten Maşalı, "Kabak tohumu dedi, ama hiç benzetemedim. Merak edip 3 tohumu ektim. Bir baktım kabak büyüdükçe büyüdü. En son geçen yıl 1 metre 80 santimetreyi görmüştük. Bu yıl 2 metre 20 santimetreye kadar çıktı. Artık gelecek sene ne olacak bilemiyoruz" dedi.

Henüz kabağı kesmediğini ifade eden Maşalı, uzunluğunun 2,5 metreye ulaşacağını tahmin ettiğini, yere değmediği ve havalar soğumadığı sürece büyüyeceğini söyledi.

Maşalı, yetiştirdiği kabakların uzunluğundan bahsederken insanları inandırmakta güçlük çektiğini kaydederek, "Benim en çok üzüldüğüm nokta bu. Bazıları kabağı görmeye bahçeye geliyor, bazılarının da ayağına kadar götürüyorum. Görünce hayretler içinde kalıyorlar" diye konuştu.

İki gün önce bir televizyon kanalında Edirne'de 2 metre uzunluğunda kabak yetiştirildiğine dair haber izlediğini anlatan Maşalı, "Oradaki kabak 2 metreymiş, bizde 2 metre 20 santimetre boyunda kabak var. Daha da büyütüp 2,5 metreye ulaştıracağım. İddia ediyorum, Türkiye'de 2 metre 20 santimetre uzunluğunda kabak bir rekordur" ifadesini kullandı.

Maşalı, kabakların tamamen organik şartlarda yetiştirilerek bu büyüklüğe eriştiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir