2.5 milyon esnafa 3 milyar lira kredi

Hükümet, 2.5 milyon esnafa düşük faizli kredi için düğmeye bastı.

2.5 milyon esnafa 3 milyar lira kredi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Yatırımın önündeki bürokratik engelleri kaldırın' talimatı verdi; 2.5 milyon esnaf, sanatkar ve KOBİ'ye düşük faizle kredi kullandırılması için çalışma başlatıldı. KOBİ, esnaf ve sanatkarın dört gözle çalışmanın tamamlanmasını beklediğini belirten Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, 2.5 milyon esnafa bu kredinin umut olduğunu söyledi.

Takvim gazetesinden Özlem Kamer Tercanlı'nın haberine göre esnaf, sanatkar ve KOBİ'ye toplam 3 milyar lira kredi verilmesini talep ettiklerini vurgulayan Özgenç, "Verilecek 3 milyar lira kredi, ekonomiye 6 milyar lira olarak geri döner. Cansuyu niteliğindeki bu krediler, esasında ekonomiye sağlanacak cansuyudur" dedi. Bu kredilerin etap etap verilebileceğini anlatan Özgenç, "İlk etapta, öncelikli acil ihtiyacı olan 1 milyon esnafa düşük faizli kredi sağlanmalı. Geri kalan 1.5 milyon esnafın ihtiyaçları da yıl içerisine yayılarak karşılanmalı" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR TAM GAZ

Bankaların; KOBİ, esnaf ve sanatkara sunduğu kredilerin şartlarının ağır olduğunu savunan KOBİDER Başkanı Özgenç, hükümetin başlattığı çalışmanın ayrıntılarının netleşmesini beklediklerini kaydetti. Esnafa cansuyu niteliğindeki düşük faizli kredileri çok olumlu karşıladıklarını ifade eden Özgenç, hükümetten, esnafa kredi verirken, teminat ve kefil şartı sunulmamasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir