17 Aralık'ın Türkiye'ye verdiği zarar

17 Aralık operasyonu ve sonrasındaki sürecin ekonomiye yansıması sürecini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, borsada 5 haftalık sürede halka açık şirketlerin toplam değerinin 46 milyar 542 milyon dolar düştüğünü söyledi.

17 Aralık'ın Türkiye'ye verdiği zarar

Babacan, "Sadece Türkiye'nin halka açık şirketlere baktığımızda 270 milyar dolardan 224 milyar dolara bir değer kaybı var. Bu Türkiye'nin varlığıdır. O günden bu yana faizler de yüzde 0.98 arttı. Faiz bir yıl böyle devam ederse Hazine bütün borçlanmasına yüzde 1 daha fazla faiz ödeyecek" diye konuştu.

Bu zararın, bir felaket, kriz anlamına kesinlikle gelmediğini belirten Babacan, şöyle devam etti:

BUNLARI AŞARIZ

"Bazıları 'bu olup bitene karşı kriz tabirini kullanalım mı, kullanmayalım mı?' diyor, kesinlikle öyle bir ortam yok. Biz bunların hepsini aşarız. Onu aşacak gücümüz birikimimiz, tedbirlerimiz var. Ekonomi üzerinde kalıcı bir hasar oluşmasına asla izin vermeyiz."

Yolsuzluklar konusuna da değinen Babacan yargı sürecinin başladığını vurgulayarak, "Bu süreçte kim hesap verecekse yargı karşısına çıkar" dedi.

GEREĞİ YAPILIR

Ekonominin temelleri sağlam olduğu için göstergelerde hareketlilik de olsa Türkiye ekonomisinde kalıcı bir hasar oluşmayacağına inandıklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, şunları söyledi:

Devlet içindeki yapılanmanın, yargı için oluşturulan bağımsızlık sahasını kendi amaç ve hedeflerine doğru kullanmaya başladığını ifade eden Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin geleceğine olan güven, rakamlar da gösteriyor ki, yerinde duruyor. Koskoca devlet, 16. büyük ekonomi, bir savcı, bir hakim ve bir grup polisin kendi hedeflerine dönük, iktidar partisini ve hükümeti hedefleyen bir hareket içine girdiğinde bu seyredilemez. Gereği mutlaka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 1