17 Aralık sonrası bu CEP oyununu farkettiniz mi?

17 Aralık'taki darbe girişimi sonrası ekonomiye yapılan saldırılar vatandaşın cebine de yöneldi. Bakliyatla başlayan etiket oyunu ekmekten sebzeye, sütten ete devam ediyor

17 aralik sonrasi yeni oyun!

Türkiye'de ekonomik dengelere yapılan saldırılar ve ülkeye çağ atlatacak projeleri durdurma planları tutmayan darbe heveslileri, vatandaşın cebine de göz dikti.

Önce kuru bakliyat, patates gibi gıdada yapılan fiyat oyunları son dönemde hemen her üründe görülmeye başladı. Vatandaşlar çarşıpazarda ve marketlerde sürekli değişen etiketlere tepki göstererek, 'Bu oyunu bozun' mesajı verdi. Ekonomiye yapılan kasıtlı saldırıların yanında fırsatçılar da zaman kaybetmiyor. Kimisi kış şartlarını, kimisi dolardaki oynaklığı bahane ediyor, kimisi ise hiç gerekçe bulmaya gerek duymadan etiketleri değiştiriyor. Çarşı pazarda ve marketlerde hemen her üründe küçüklü büyüklü zamlar yaşanmaya başladı.

GRAMAJLA GİZLİ KAZANÇ!

Sebze meyvede sürekli görülen yüksek fiyatlar şimdi et ve süt ürünlerine de kaydı. Bu arada bisküvi, çikolata, cips gibi fiyatı nispeten ucuz olan küçük ürünlerde de kuruş oynamalarıyla zamlar yapılıyor. Bazı firmalar ise gramajla oynayarak gizli fiyat artışı yapıp tüketiciyi kandırıyor. Gramaj oyunları daha çok kuruyemiş ürünlerinde görülüyor. Temizlik malzemeleri ile kahvaltılıklarda da fiyatlar haftadan haftaya değiştiriliyor.

Büyükşehirlerde ise semtlere göre ekmek fiyatları da değişim göstermeye başladı. Kimi semtlerde 80 kuruş olan ekmeği 1 liraya ve 1 lira 20 kuruşa satan fırın ve marketler de bulunuyor. İstanbul Ticaret Odası ise bir açıklama yaparak ekmek zammının kendileri tarafından alınmış bir karar olmadığını duyurdu.

VATANDAŞ ŞAŞKIN

Vatandaşlar ise "Son iki ayda ne olduysa birden bütün etiketleri değiştirmeye başladılar. Her hafta bazen 50 kuruş bazen 1 lira artışlar oluyor. Maliye bu kar marjlarını incelediğinde üretici fiyatları değişmezken durduk yere artırılan fiyatları ve yapılan oyunları da görecektir" dediler.

KIŞ MEYVESİ MANDALİNA ŞAMPİYON!

Etiket oyunu vatandaşın cüzdanının yakarken TZOB Şubat ayındaki fiyat değişimlerini açıkladı. TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, market fiyatlarında en fazla fiyat artışının yüzde 22.92 ile mandalinada olduğunu söyledi. Fiyatı en çok düşen ürün ise yeşil soğan oldu. Bayraktar, mandalinadaki fiyat artışını yüzde 15.89 ile yeşil fasulyenin, yüzde 11.36 ile fındığın ve yüzde 10.3 ile limonun takip ettiğini belirtti. Öte yandan marketlerde fiyatları sürekli artan mandalina, havuç, maydanoz, kuru soğan, kuru fasulye, nohut mercimek, prinç, yumurta, kuzu eti ve zeytinyağı gibi ürünlerin üretici fiyatları ise artmadı. Üretici fiyat artırmazken vatandaş bu ürünleri zamlı satın aldı. Son satıcılar cebi doldurdu.(Takvim)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 7 =