15 Temmuz resmi tatil mi? Nereler açık olacak?

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti olarak yaşadığımız ihanet ve işgal girişimi ve bu girişime karşı koyan kahraman milletimizin verdiği şehitler ve yaralanan vatandaşlarımızın anılması ve böyle girişimler karşısında millet olarak daha bilinçli ve hazırlıklı olmamızı sağlamak amacıyla, her yılın 15 Temmuz günü, Demokrasi ve Özgürlükleri Anma günü olarak ilan edildi.

15 Temmuz 2020 tarihi resmi bir tatil midir?

15 Temmuz günü 2020 yılında Çarşamba gününe denk gelmektedir. Çarşamba günü yani 15 Temmuz 2020 resmi tatildir. 15 Temmuz'da tüm çalışanlar idari izinli sayılacaklardır.  Bugüne özel törenler düzenlenecek ve şehit aileleri ziyaret edilecek. 15 Temmuz gününün resmi tatillere eklenmesiyle yıl içerisinde çalışanların yapmış oldukları resmi tatil günü de 16’ya ulaşmış oldu.

15 Temmuz'da hangi devlet daireleri açık?

15 Temmuz gününün resmi tatil olması nedeniyle, tüm kamu daireleri kapalı olacak ve kamu çalışanları da o gün idari izinli sayılacaklar.

15 Temmuz'da bankalar kapalı mı? Hangi bankalar çalışıyor?

15 Temmuz'da resmi tatil olması nedeniyle bankalar da kapalı olacaklar.  İş bankası, Yapı kredi, İng bank, Finansbank, Akbank, Garanti, Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Odeabank, HSBC, Denizbank gibi özel sektör bankaları ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Şekerbank kamu bankaları da dahil tüm bankalar, 15 Temmuz günü kapalı kalacaklar.

15 Temmuz'da kargo firmaları hizmet verecek mi?

Özellikle salgın döneminde önemi çok artan KARGO HİZMETLERİNİN, 15 Temmuzda çalışıp çalışmadığı sorusu en çok cevap aranan bir soru olmaktadır. Kargolar 15 Temmuz'da adreslere herhangi bir teslimat hizmeti vermeyecekler, yani tüm şubelerini kapalı durumda olacaktır.

15 TEMMUZ 2016 tarihi için özet... O gün neler oldu?

15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker askeri darbe teşebbüsünde bulundu.Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı. İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı.

Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk'te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

Teşebbüsün ardından geçen süre boyunca aralarında Boğaziçi Köprüsü, Büyük İstanbul Otogarı ve Ilgaz Dağı Tüneli'nin de yer aldığı birçok yapı, mekan, meydan ve yerin adı, darbe girişimin tarihine ithafen değiştirildi. Ayrıca 15 Temmuz tarihi, darbe girişiminde hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Demokrasi ve Millî Birlik Günü adıyla 2017'de resmî tatil olarak ilan edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir