15 şehir hastanesi geliyor

Avrupa'nın yatak kapasitesinde en büyük hastanesi olacak Etlik Entegre Sağlık Kampusu'nun temeli atılıyor. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, şehir hastaneleri projesinin tam gaz ilerlediğini ve 2017'ye kadar 15 kampusun hizmete gireceğini söyledi.

15 şehir hastanesi geliyor

Yatak kapasitesi açısından dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olarak tasarlanan Etlik Şehir Hastanesi'nin temeli bugün atılıyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şehir hastanelerinin bir şehir efsanesi olmaktan çıktığını belirterek, 2017 itibarıyla 15 şehir hastanesini hizmete açacaklarını söyledi.

İLK PROTON TEDAVİSİ
Sabah'ın haberine göre Etlik Entegre Sağlık Kampusu'nun temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacak. Projeyle ilgili bilgi veren Müezzinoğlu, hastanenin birçok açıdan yeni uygulama içerdiğini vurguladı. Müezzinoğlu "Hastanemiz Türkiye'de ilk defa proton tedavisine imkân tanıyan altyapısıyla ülkemize ayrı bir zenginlik kazandıracak" dedi.

YOZGAT 2015'te AÇILACAK
İlk şehir hastanesinin Mayıs 2015'te Yozgat'ta açılacağını belirten Müezzinoğlu şu bilgileri verdi: "Ardından kademeli olarak diğer hastaneler de devreye girecek. 2017 itibarıyla 45-50 bin yatak kapasiteli 15 şehir hastanesi hizmete açılacak." Müezzinoğlu, Etlik Sağlık Kampusu'nun bitiş tarihiyle ilgili görüşmelerin Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla yapılacağını açıkladı.

ETLİK KAMPUSUNA 2.4 MİLYON LİRA
Etlik Entegre Sağlık Kampusu'nun yatırım bedelinin 2.4 milyon lira olarak belirlendiğini anlatan Mehmet Müezzinoğlu, "1 milyon 72 bin metrekarelik inşaat alanına sahip proje, 20 bin kişilik istihdam yaratacak. Tam kapasite faaliyete geçtiğinde bin 350 uzman ve pratisyen hekim, 2 bin 750 hemşire ve ebe, 2 bin 580 yardımcı sağlık personeli ile her gün yaklaşık 50 bin hastaya hizmet verecek. Ayrıca 100'e yakın ameliyathane olacak" dedi.

8 DALDA TEDAVİ İMKâNI SUNACAK
Etlik Kampusu, 3 bin 566 yatak kapasiteli olacak. Kampusta genel hastanenin yanı sıra kardiyovasküler cerrahi, ortopedi, nöroloji, çocuk, kadın hastalıkları, onkoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri de bulunacak. Adli psikiyatri hastanesi, klinik otel de kampusta yer alacak.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir