13 Dev proje 123 ülke ekonomisini solladı

İstanbul'da bedeli 102 milyar doları aşan dev projeler 123 dünya ekonimisinin yıllık gelirlerini aştı.

13 Dev proje 123 ülke ekonomisini solladı

İstanbul'da devam eden ve başlanmak üzere olan dev projelerinin toplam bedeli 102 milyar doları aştı. Bu rakam Hırvatistan, Sırbistan, Litvanya'nın da aralarında olduğu 123 dünya ekonimisinin yıllık gelirlerinden daha fazla. Havalimanı, köprü, Kanal İstanbul'un dışında özel sektörün projeleriyle birlikte İstanbul gerçek bir ‘şantiyeye' dönmüş durumda…

Taksim yayalaştırılması projesiyle başlayan Gezi Parkı olayları dünyanın gözünü yeniden İstanbul'a çevirmesine yol açtı. Ülke içinde ve dışında olayın siyasi yönü tartışılırken şehir planlamacıları ve mimarlar da kentte yapılan projelere dikkat çekmeye çalışıyor. İstanbul'da kamu eliyle devam eden ve planlanan projelerin toplam bedeli 102 milyar doları aştı. Bu rakam birçok ülkenin yıllık gelirini solladı.

Şehrin çehresini değiştirecek olan bu projelerin arasında kentsel dönüşüm de var, Kanal İstanbul'da. Bu projelerin bir kısmı kamu eliyle özel sektöre ihale edilmiş durumda. Haritada olmayan özel sektör tarafından yürütülen Ali Sami Yen Stadı, Zorlu Center gibi dev inşaat projelerinin yapımı da devam ediyor.

Hangi ülkeleri geride bıraktı?

Ülke GSYİH (milyar $)
Libya 82
Hırvatistan 60,1
Bulgaristan 57
Uruguay 49
Özbekistan 49
Slovakya 48,7
Litvanya 45,9
Slovenya 45
Sırbistan 42,9
Letonya 31,1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir