100 Bin liraya köy satın aldı

Ekonomik krizin vurduğu İspanya'da, taşradan kentlere göç nedeniyle hayalete dönen köyler, Avrupalıların yeni yatırım alanı oldu. En son İspanya'ya tatile giden bir İngiliz 45 bin Euro ödeyerek bir köy satın aldı ve renovasyona başladı.

100 Bin liraya köy satın aldı

61 yaşındaki İngiliz vatandaşı Neil Christie, İspanya’da 45 bin euro ödeyerek hayalet bir köy satın aldı.

Krizdeki İspanyoların zor günler geçirdiği ve terk ederek, 'hayalet köye' çevirdiği köyü ilk gördüğünde büyük bir hayranlık duyduğunu ve eşiyle tatil yaparken buraya yatırım yapmaya karar verdiğini belirten Christie, yaptığı yatırımdan son derece memnun. Köydeki bazı evlerin restorasyonuyla ilgili çalışan Neil Christie toplamda 140 bin euro kadar yatırım yaparak köyü yeniden ayağa kaldırmayı planlıyor.

Bölgede satılık olan pek çok benzer gayrimenkul olduğunu ifade eden İspanyol emlakçılar ise alıcıların genellikle yabancılar olduğunu ve İngilizlerin de yatırım yapan yabancılar arasında büyük bir paya sahip olduğunu söylüyor.

Bölgede en pahalı köyün 385 bin Sterlinle El Costal köyü olduğunu, bu rakamın bile Londra’da bir daire satın almaktan daha avantajlı olduğunu kaydeden gayrimenkul danışmanları 13 yıl önce satın alınıp turistik bir komplekse çevrilen bir başka köyün ise bugünkü değerinin 1.4 milyon euro olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.