10 milyar dolarlık çantayla geliyor

Bugün Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirecek Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Barzani'nin çantasında 10 milyar dolarlık ticaret hacmi yaratacak projeler var.

10 milyar dolarlık çantayla geliyor

Sabah'tan Metin Can'ın haberine göre Aralıkta Türkiye'ye gelmesi beklenen Irak Başbakanı Nuri El Maliki'den önce Ankara kritik bir ziyarete ev sahipliği yapıyor. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

7 YILLIK KALKINMA PLANI

Gündemin ana konusunu, bölgedeki petrolü Türkiye ve yurtdışına aktaracak boru hattı oluştursa da Barzani'nin çantasında bölgenin 2013- 2020 dönemini kapsayan 7 yıllık bir kalkınma planı var. SABAH'ın edindiği bilgiye göre Barzani hükümeti Türkiye ile 2015'e kadar enerjiden inşaata birçok sektörü ilgilendiren 10 milyar dolarlık ticaret yapmak istiyor. Ayrıca bölge hükümeti Türkiye üzerinden mevcut petrol ihracatını 2015'te günlük bir milyon, 2019'da ise iki milyon varile çıkarmayı planlıyor. Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Akbal, bölgenin özellikle inşaat alanında büyük fırsatlar yarattığını söyledi. Akbal, "Geçmiş 6 yılda 16 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bu seferki rakamlar daha yüksek" dedi.

Kuzey Irak'ta petrol-gaz arama ve üretim faaliyetleri yürüten Genel Enerji'den de doğalgaz satışına ilişkin bir açıklama geldi. Şirket, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki doğalgaz satış anlaşmasının 2014'ün ilk çeyreğinde nihai halini alacağını tahmin ettiğini açıkladı. Yılın üçüncü çeyreğinde günlük petrol üretim miktarının 2012'ye göre yüzde 10 arttığı ve ortalama 53 bin varile ulaştığı belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *