10.4 milyon turist hedefinde Gezi endişesi

Turizmciler, olayların devam etmesi halinde, İstanbul’un en çok turist çeken 6’ncı şehir olma hedefinin suya düşmesinden kaygılanıyor.

10.4 milyon turist hedefinde Gezi endişesi

Gezi Parkı’nda başlayan protesto gösterileri turizmcileri endişelendirdi. Turizmciler, gösterilerin devamı halinde seyahat iptallerinin başlamasından kaygılandıklarını belirterek, İstanbul’un en çok turist çeken 6’ncı şehir olma hayalinin erteleneceğini ifade ettiler.

Milliyet'in haberine göre Mastercard’ın mayıs ayında açıkladığı rapora göre, İstanbul 2013’te dünyada en fazla turist alan 6’ncı şehir olacak. 132 şehrin turizm potansiyelini ortaya koyan “Hedef Şehirler İndeksi 2013” araştırmasına göre İstanbul’a, 2013’te 10.4 milyon turist gelmesi bekleniyor. İstanbul’un 2013 turizm gelirinin de yüzde 5.5’lik artışla 8.6 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. 2016’da ise İstanbul’un, Paris’i geçeceği tahmin ediliyor. Turizmciler, protesto gösterilerinin sürmesi halinde, bir ay önce açıklanan rapordaki bu beklentilerin gerçekleşmeyebileceği endişesini dile getirdiler.

‘İPTALLER BAŞLADI’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “İptalleri temmuz ayına kaydırmaya çalışıyoruz. İptaller var. Ama bunları birlikte aşacağız” dedi. Ulusoy, “Bu ülke buralara kadar kolay gelmedi. İptallerimiz olduğunu kabul ediyorum. Turizm Bakanı ile görüştüm. Turizm huzur ister. Biz de bu yürüyüşleri yaptık. Gençlere hak veriyorum. İdarecilerin gençleri kucaklaması lazım. Özellikle, Taksim yönünde sıkıntı var. Tırnaklarımızla geldik, kepçeyle kaybetmeyelim” diye konuştu.

‘OLAYDAN İSTANBUL DAHA ÇOK ETKİLENİR’

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, protestoların devam etmesi halinde İstanbul turizminin fazla etkileneceğini belirterek, “Olayların merkezi İstanbul. İstanbul’daki müşteri tipi biraz farklı. Dolayısıyla İstanbul daha fazla etkilenir” diye konuştu.

‘DIŞARIYA ÜRKÜTÜCÜ BİR RESİM VERİYORUZ’

Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği Başkanı Sefa  Altınay, “Turizm ancak huzurun hüküm sürdüğü bölgelerde gerçekleştirilebilecek bir ekonomidir. Son günlerde vermiş olduğumuz resim ise bunun tam aksi ve ürkütücüdür” diye konuştu.

‘TURİST KORKUYOR’

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, “Olayları dehşet ve üzüntü içinde izliyoruz. Gelişmeleri fevkalade tehlikeli buluyoruz” dedi. Bayındır, şunları söyledi:

“Kontrolsüz güç kullanımı, otellerimizi ve turistleri de etkilemiştir. Taksim ve civarındaki otellerde konaklayan misafirlerimiz, korku ve panik içerisindedir. Bazı ülkelerin yurtdışına çıkacak vatandaşlarını Türkiye konusunda uyardı ve buna paralel olarak rezervasyon iptalleri gelmeye başladı.”