1 milyar $’lık ortaklık için geliyor!

Gazprombank Türkiye’deki pazar payını büyütmek için yeni bir hamle yaptı. Ruslar, 2.5 milyar metreküp doğalgaz ithalatı yapan ENERCO’ya ortak oluyor.

1 milyar $’lık ortaklık için geliyor!

Vatan Gazetesi'nden Ufuk Şanlı'nın haberine göre Rus finans devi Gazprombank, bankacılık alanında Türkiye’de istediğini alamadı ama enerji tarafında büyümesini sürdürüyor. Rus bankası, Rusya’dan yılda 2.5 milyar metreküp doğalgaz ithal eden Enerco şirketine ortak oluyor. Gazprombank ile ENERCO ortaklığı, tarafların doğalgaz ithalat şirketlerindeki hisselerinin, yeni kurulacak bir şirkette toplanmasını öngörüyor.

Batı Hattı’ndan yılda 2.5 milyar metreküp doğalgaz ithal etme hakkını elinde bulunduran ENERCO, işadamı Fatih Baltacı’ya ait. Mevcut gaz fiyatları üzerinden hesaplandığında yılda 1 milyar dolarlık gaz ithal etme imkanına sahip olan Baltacı, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Akfel Group ile Batı Hattı’ndan 2.2 milyar metreküp daha gaz taşıma hakkını elde etmişti.

YENİ ŞİRKET KURULUYOR

Buna karşın Ruslar da yıllık 500 milyon metreküp doğalgaz ithalatı yapan Avrasyagaz’ın ana ortağı. Yapılan anlaşmaya göre, Gazprombank ve Fatih Baltacı, iki şirkette sahip oldukları hisseleri yeni kuracakları ‘enerji ve gaz şirketinde’ bir araya getirecek. Bu işlem sonrasında Gazprombank’ın ENERCO’da yüzde 30’lar düzeyinde bir payı olacak. Fatih Baltacı da Avrasyagaz’ın ortağı olacak.

GÖZLER EPDK’DA

Gazprombank ve Fatih Baltacı’nın ortak yeni şirketinde pay dağılımı da belli oldu.

Fatih Baltacı’nın yeni şirkette payının yüzde 50’nin üzerinde olacağı öğrenildi.

Gazprombank ve Fatih Baltacı, Avrasyagaz ve ENERCO’daki hisse değişikliğiyle ilgili olarak EPDK ve Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu. EPDK kaynakları, başvurunun incelendiğini belirterek, “Rekabet Kurumu’nun rekabet açısından incelemesi devam ediyor. Rekabet Kurumu’nun görüşünün gelmesinin ardından EPDK olarak karar vereceğiz” dedi.

HIZLA BÜYÜYOR

Gazprom, değişik şirketler üzerinden Türkiye’de doğalgaz ithalat pazarını denetliyor. Fenerbahçe’nin eski başkanı Ali Şen’in hissedar olduğu Bosphorus Gaz’ın ana ortağı konumundaki banka aynı zamanda Tahsin Tahincioğlu’nun ortak olduğu Avrasya Gaz’ın %60’ına sahip.

RUS YATIRMLARI GİDEREK ARTIYOR

Mart 2013 itibarıyla 98 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip olan Gazprombank, Rusya’nın üçüncü büyük bankası. 65 milyar dolar mevduatı bulunan bankanın, en önemli gelir kaynağı ise enerji devi Gazprom. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler son yıllarda hızlı bir gelişim gösterdi. Özellikle enerji alanında birçok işbirliği ve fırsat ortaya çıktı. Doğalgaz anlaşmaları, nükleer santral projeleri, akaryakıt, demir-çelik ve turizm sektöründe birçok anlaşma imzalandı. Bu fırsatları değerlendirmek isteyen Rus bankaları da Türkiye’deki yatırımlarına ağırlık verdi. Rusya’nın ‘Ziraat Bankası’ olarak tanımlanan Sberbank, Denizbank’ı satın alarak Türk piyasalarına güçlü bir giriş yaptı. Rusya’nın ikinci büyük bankası olan VTB Bank da Türkiye’de yatırım bankacılığı yapmak için nabız yokluyor. Gazprombank da 2008’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) elinde bulunan Adabank’ı satın almak için masaya oturmuştu. Ancak görüşmeler sırasında Gürcistan-Rusya Savaşı’nın çıkması ve Ankara’nın işgali eleştirmesinin ardından süreç askıya alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.