1.5 yılda 166 asker kışlada hayatını kaybetti

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Milli Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre son 1.5 yılda 108'i intihar sonucu olmak üzere toplam 166 askerin kışlada yaşamını yitirdiğini bildirdi.

1.5 yılda 166 asker kışlada hayatını kaybetti

Veli Ağbaba, yaptığı açıklamada, kışladaki asker ölümlerine ilişkin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinin yanıtlandığını belirtti. Bakanlığın 1 Ocak 2012’den 15 Temmuz 2013’e kadar geçen 1.5 yıllık sürede 166 askerin hayatını kaybettiğini bildirdiğini ifade eden Ağbaba, yazıya göre yaşamını yitiren askerlerden 108’inin intihar sonucu, 40’ının silahlı kaza sonucu, 1’inin iş kazası, 17’sinin ise kavga, boğulma gibi nedenlerle öldüğünü aktardı.

Kışladaki intihar vakalarının arttığına dikkat çeken Ağbaba, şöyle devam etti: “2002-2012 yılları arasında toplam intihar eden asker sayısı 934 idi, 2012 yılında 69 er, ocak-temmuz 2013 ayları arasında ise 39 asker intihar etmiş. Vatani hizmetlerini yapmak üzere askerde bulunan gencecik insanların can güvenliğinden devlet sorumludur. İntihar vakaları mutlaka araştırılmalıdır. 2013 yılının ilk sekiz ayında 39 er intihar etmiş, umarım yıl sonuna kadar bu rakam artış göstermez. Kışlalardaki askerlerin ruhsal ve fiziksel sağlıklarının güvence altına alınması yönünde Bakanlık daha etkili yöntemler geliştirmeli, ölüm vakalarının üstü ‘intihar etti’ söylemiyle örtülmeye çalışılmamalı ve daha derinlikli soruşturmalar yapılmalıdır.”

İntihar ettiği belirtilen Malatyalı er Eren Özel’in diğer askerler tarafından vurulduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Ağbaba, “Önce intihar ettiği söylenenlerin sonrasında diğer askerler tarafından vurulduğu ortaya çıkıyor. Bu gibi durumların mutlaka üstüne gidilmeli, vicdanları yaralayan çarpıtılmış yalan açıklamalar yapılmamalı." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir