Yıldırım Demirören'den gündeme dair çarpıcı açıklamalar

Türkiye Futbol Federeasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, katıldığı programda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Yıldırım Demirören'den gündeme dair çarpıcı açıklamalar

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, NTVSpor'un canlı yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu.İşte Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay'ın yorumlarıyla katıldığı programla ilgili tüm detaylar...
ORMAN'I ARADIM
Dünkü maçı TFF Başkanı olarak sadece Türkiye'de değil Dünya'da ilkler yaşandı. Orman, maçın ardından sonra beni aradı. "Müraacatınızı yapın, hakkınız gitmesin" dedim. Eğer bu maçta bir kural hatası varsa prosedür uygulanır ama yoksa da aynı şekilde kural ne ise uygulanır. Bir kere Türk hakemliğinde kimse art niyet aramasın, hata olabilir ama ekip olarak bunu düzeltmek için uğraşıyoruz. Bizim federasyonumuz Türkiye'de ilki yaptı. Hakemleri imtihanlara sokarak sertifika veriyoruz.Zekeriya Alp'in telefonla bağlanması bana göre doğru değildi. Ama telefonla bağlanarak olayı anlattı.
FERNANDES'E SALDIRI
Fernandes'e yapılan saldırıya bakmak lazım. Türkiye için Portekiz için önemli bir oyuncu. Fernandes, o maça devam etmeseydi, farklı şeyler olabilirdi. Maç devam etmeyebilirdi.
ALMEİDA VE MOTTA'NIN KIRMIZILARI
Almeida ve Motta'ya gösterilen kartlar yerden göğe kadar doğru. Hollanda'da bunun örneği var. Cezayı nasıl, neden kaldırdı? Bunu araştırıyoruz. Benim fikrim herhangi bir ceza vermemek. Belli hisleri, belli duyguları çok iyi anlıyorum. Taraftar istedi diye, konuşmak olmuyor. Sayın Orman için söylemiyorum bunu. Beşiktaş değil de başka takım olsa söylediklerim onlar için de geçerli.
DROGBA-EBOUE VE YÜCE ATATÜRK TİŞÖRTLERİ
Bizim talimatlarımız belli. Bunu her kulübümüz bilir. İki oyuncunun yaptığı doğru ama federasyondan izin almazsanız yanlış. Ediz Bahtiyaroğlu için de bu yapılmıştı ve ihtar gelmişti. Hukuta kişi ayrımı yoktur, olay vardır. Aynı Galatasaray, t-shirtlerle ilgili UEFA'dan izin almak istedi. UEFA'ya soruluyor da TFF'ye neden sorulmuyor? Yüce Atatürk tişörtleriyle ilgili de talimatlar belli. Bunlara göre hareket etmeliyiz. Bizi üzen Fethiyespor'un bize sormaması ve "Sorsaydık izin vermezlerdi" şeklindeki açıklamaları. Atatürk'e saygımız sonsuz ama izin alınmalıydı.
DİSİPLİN VE TAHKİM KURULU'NA İNANIYORUM
Benim olduğum yerde eşitsizlik yapılamaz. Disiplin Kurulu'na ve Tahkim Kurulu'na saygı göstermek gerekir. Hepsinin iyi insan olduğunu inanıyorum. Galatasaray'dan da yönetici olmasını istedik. Uzun vadeli bir olay bu. Bizler gelip geçiciyiz, bu kurum kalıcı. Bir kere herkesin federasyonumuzu yüceltmesi gerekir. TFF, bir karar alırken futbolun geleceğiyle ilgili alır. Ben ve arkadaşlarım futbolun geleceğiyle mücadele ediyoruz..
ŞİKE DAVASI VE TRABZONSPOR'UN KUPA İSTEĞİ
Nasıl benim kararım yargıyı bağlamıyorsa, yargının kararı da TFF'yi bağlamıyor. Trabzonsporumuz ikinci defa müracaatta bulundu. Bundan sonraki olay federasyon açısından kapanmıştır. Gelişmelere göre otururuz konuşuruz. UEFA'nın şahıslara ceza vermesi kulüpleri ilgilendirir.
SİYASETİN FUTBOLA ETKİSİ NEDİR?
Kulüp başkanlarımız siyasi açıklamalarda vazgeçmeli. Futbolun içinde siyaset yok ama tribünlere dikkat etmek gerekir. Futbol ayrı bir olay. Hatasıyla, güzelliğiyle yanlışıyla seviyoruz. Türkiye'de en çok tartışılan şey siyaset ve futboldur.
HER MAÇA, HER YERE GİDERİM
Üç büyüklerin maçlarına neden gidemeyeyim? Tek korkum var; yaradan. Onun haricinde neden korkayım. Federasyon Başkanı'nın maça gitmesi şov. Daha önce yaşandı. Ben her maça her yere giderim. Beni eleştiren kişiler de olsa en iyi şekilde ağırlarla. Bu konuda eminim. Misyonumuzu değiştirmemiz lazım. Biz kulüplerimizle yaşamak zorundayız. Kulüplerimiz olmadan federasyon da olmaz. Bizi eleştirebilirler ama hakaret edemezler. Benim hedefim yaptığımızın doğruluğuna inanıyorsak üstüne gidelim, hata varsa dönmesini bilelim. Her kulübe randevu veririm. Süper Lig kulübüne de amatör kulübe de... Tek tek kulüplerimizi ziyaret ederek neye ihtiyaçları var kendimiz gördük. Kapalı kapılar ardından üç kulüp başkanı konuşmadık.
MAÇ SONRASI GÖRÜNTÜLERİN SADECE İKİ KURULUŞTA OLMASI
Bununla ilgili düzenleme yapılamıyor. Sözleşme yapılmış. Kulüpler Birliği ve TFF Başkanı olarak belli temaslarda bulundum. Maalesef bu bizim elimizde değil.
NEDEN TFF BAŞKANLIĞI?
Kader ve şartlar Beşiktaş Başkanı, Kulüpler Birliği Başkanı ve TFF Başkanı yaptı. Tabi ki eleştiri boyutları ailemi, çevremi üzüyor. Keşke yapmasaydım dediğim hatalar olmuştur, bu hatalarda ders de çıkardım. Bugün de hata yapacağım, 5 sene sonra hatalardan da ders çıkaracağım. Anlık yaşıyoruz, çalışan insan hata yapar.
GALATASARAY İLE KİMSE ARAMI AÇAMAZ
Benim Galatasaray ile aramı kimse açamaz. Yönetici beyanlarından dolayı ters düşmüş olabiliriz. Özhan Canaydın'ın Galatasaraylılık duruşunu örnek alsınlar. Fatih hoca geçici olarak bize geldiğinde çok büyük jest yaptılar. Teşekkür ediyorz ama ondan sonraki süreç kendi iç problemleri. Federasyon sadece kurum olarak hocamızla görüşmüştür. Beni üzen hocamızın federasyonumuza geldikten bizi suçlu gibi göstermeleri. Altını çizerek söylüyorum benimle Galatasaray Kulübü arasına kimse giremez.
FATİH HOCA İLE UZUN VADELİ OLMASI GEREKİYORDU
2015'e kadar sürem kaldı. Fatih Terim'le uzun vadeli düşündük. Böyle bir şeyi 1,5 senelik yapamazsınız. 2015'ten sonra göreve devam eder miyim bilemiyorum. Burası bir kurumdur. Almanya, 2005-2009 Akademi Ligi'ne harcadı, Alman futbolu bugün nerelere geldi. Bizler de Milli Takım'da uzun vadeli düşünüyorsan hoca ya destek olacağız.
HASAN DOĞAN MİLLİ TAKIM KAMP VE EĞİTİM TESİSLERİ
İnşaat son aşamaya geldi. 30 senedir bekletilen projeyi başlattık. Yatırımlar gözükmez ama biz futbol için büyük bir adım attık. Federasyon çiftlik de değil, buna da izin vermeyeceğiz. Türkiye'nin en güçlü kurumu olmak zorundayız, ona göre hareket ediyoruz. Çim sahalarımız, tenis sahalarımız, havuzlarımız var.
OLİMPİYAT STADI KÜÇÜLTÜLEBİLİR
Olimpiyat Stadı'nı küçülterek Milli Takım Stadı haline getirme planımız var. Anadolu'ya gitmek, orada maçlar yapmak daha olumlu etki sağlıyor, kulüpçülüğü azaltıyor. Adana'da Mersin'de maçlar yaptık. Urfa dahil bir kaç yerde maç yapmak istiyoruz. Hazırlık maçlarını daha çok orada yapacağız.
GÜNDÜZ MAÇLARI MI GECE MAÇLARI MI?
Yayıncı kuruluşun izlenme oranları Kulüp başkanı iken de gündüz oynama taraftarıydım. Görüşüm aynı olmasına rağmen yayıncı kuruluşun yaşaması için gece oynanıyor, ona yapacak pek bir şey gözükmüyor.
ESKİDEN MAÇ İZLERDİK, ŞİMDİ HAKEM İZLİYORUZ
Bir kulüp istemiyor diye bir hakemin o takımın maçına verilmemesi gibi bir şey olamaz. Hakemliğimizin iyi yerde olduğunu düşünüyorum. Almanya'da bile auta giden topu gol diye verdiler. Eskiden maç seyrederdik şimdi hakem izliyoruz. Mesela Zekeriya Alp'i arayıp "Hata varsa üstüne git" derim.
6+0+4 KURALI...
Bir kere şu bilinsin ki Türk futbolunun geleceğiyle ilgili alıyoruz. Bunu bir kaç kere tüm kulüplerin katıldığı Kulüpler Birliği toplantısı ile aldık. Biz herkesin mukavelelerine baktık, bu sebeple üçe böldük. Belli itirazlar da geldi ama bu karar alınmıştı. Böyle bir karar alınca kendi başına değiştiremezsiniz. Federasyon, aldığı kararın arkasın durur. Sorunu kulüplerle birlikte çözme yoluna gider. Talep gelirse bunu değerlendiririz. Herkes ortak bir talep çıkmazsa yapılacak bir şey yok kural devam eder. Avrupa Birliği konusunda ise oyuncu mezarlığı olur burası. Gereksiz yere çok paralar gider. Benim zamanımda da olmuştu bu. Yabancıda AB statüsüne geçmek Türk futboluna dinamit koymaktır. Bir karar aldık, arkasındayız.18 kulüp biraraya gelirse tartışıp en doğruyu bulmak zorundayız.
G.SARAY VE TRABZON'UN AVRUPA ŞANSI
Galatasaray'a Şampiyonlar Ligi'nde başarılar diliyoruz. İkinci tur, ardından çeyrek final neden olmasın. Ayırıca Trabzonspor, Juventus'u rahatlıkla yener, ben buna inanıyorum
ALTYAPI KONUSU
Biz bir yetiştirme sistemi kurup hocalarımızı yerleştirmek istiyoruz. Altyapıdaki oyuncu sabah 8'de idma yapıyor. Bazı kriterlerin üzerine çalışmamız gerekiyor. Hocamız ve ekibimiz tamamen bu konuya eğiliyor. Kulüplerin de yaşaması alt yapıdan geçiyor. Bunun üzerine gitmemiz gerekiyor.
6222 UYGULANIYOR MU?
Hakimlerimizle, savcılarımızla, bizlerle yapılan seminerlerde bu yasayı uygulamak için gereken yapılıyor. Kanunlarımıza göre dünkü taraftarın 'Ben saldırdım' derse ceza alıyormuş. Bakanımız da bu olayla hassasiyetle ilgileniyor. Türk futbolunda şiddet var, bizim bunun üzerine gitmemiz gerek. Maçtan önce yapılan konuşmalara bakıyoruz sanki savaşa gidiyor iki takım.
SEDAT DOĞAN'IN HAK MAHRUMİYETİ CEZASI
Kişilerle ilgili konuşmam ama konuşma yapanlar için söylüyorum; rahmetli Özhan Canaydın'ın Galatasaraylılık duruşunu örnek alsınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

27 − = 25