Ünal Karaman resmen Trabzonspor'da

Trabzonspor, futbol genel direktörlüğü görevine getirdiği Ünal Karaman ile sözleşme imzaladı.

Ünal Karaman resmen Trabzonspor'da

Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde düzenlenen, Kulüp Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun hazır bulunduğu imza töreninde Ünal Karaman ile sözleşme yapıldı.

Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu, imza töreninde yaptığı açıklamada, yıllardır Trabzonspor'un kurumsallaşma adına ciddi adım atması gerektiğini hep söylediklerini belirterek, "Dünya kulüplerinde olduğu gibi herkes kendi alanında profesyonelce çalışmalı. Bugün de sizlerin huzurunda bunun ilk adımını atıyoruz" dedi.

Trabzonspor'da başkan ve yönetilcilerin sportif alanın içinde olmayacağınıı, futbolun patronu olarak tek sorumlunun Karaman olacağını ifade eden Hacıosmanoğlu, şöyle konuştu:

"Belki kimliğinde yazmıyor ama Ünal Karaman, her Trabzonlu gibi kendini Trabzonporlu kabul eden ve onu kendine dert edinen, yıllarca Trabzonspor'a hizmet etmiş biri. Onunla bundan sonra futbolun bütün alanlarındaki yapılanması vegelecek yıllarını dizayn etmesi adına futbolun patronu olarak sözleşme imzaladık. Kendisine önce cenab-ı Allah'ın yar ve yardımcı olmasını diliyoruz. Trabzonspor sevdalılarına Trabzonlu ruhunu taşıyacak, sahada oynayan kardeşlerimize aynı ruhu aşılayacak gayret, inanç kendisinde var. İnşallah bunu bütün unsurları ile sahaya yansıtıp sportif başarı olarak geri dönmesinin hazzını yaşarız. Kendisine bütün görevlerinde Allah güç kuvvet versin. Başarılı olacağına sonsuz inanıyorum. O inanç kendisinde de var."

"Trabzonspor sportif alanında bütün yapılanmanın en alt kademeden en üst kademesine kadar sorumlusu Ünal hocadır" diyen Hacıosmanoğlu, "Bu sadece bugünün değil belki de 10 yılın programını yapmak onun sorumluluğudur. Futbol ile ilgili başkan ve yönetim, sportif alan içinde olmayacak. İdari direktör olarak Metin Kazancıoğlu var. Kulübün profesyonel yönetilmesi adına onu görevlendireceğiz. O alan içinde yöneticilerimiz olmayacak. Trabzonspor, profesyoneller tarafından yönetilmelidir" ifadelerini kullandı.

Fatih Tekke ve yönetimdeki istifa konusu

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hacıosmanoğlu, bir gazetecinin "Sportif direktörlük için Fatih Tekke'yi açıklamıştınız. Daha sonra yönetim kadrosuyla birlikte geldiniz ve yönetimde 2 kişiyle ilgili istifa haberleri yayıldı. Ekibinizi oluştururken bir yanlış yaptığınıza inandınız mı" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Bu sorunun sorulacağı yer burası değil. Biz Trabzonspor için en iyisi neyse onu yapmaya çalışıyoruz. Seçim süresince çalışmış olabiliriz, Fatih bizim değerli bir kardeşimiz, benim çok yakın dostum. Dostluğumuz ölene kadar devam edecek. Günün şartlarına göre böyle karar aldık. Trabzonspor için daha hayırlı olacağını düşünerek aldık. Önemli olan Trabzonspor'u layık olduğu yere taşımaktır. Yönetim kuruluyla ilgili 'bu koltuk çok kutsaldır' dedik. Eğer bunun kutsallığını korursak biz Trabzonspor'a hizmet ederiz. Çünkü sadece Trabzon sevdalıları çok şey beklemiyor. Dün onun işaretini de Kulüpler Birliği toplantısında, kulüp başkanlarıyla konuşuyorsunuz, bizim söylemlerimizin ne kadar Türk futboluna yön vereceğini o insanlar da söylüyor. "

Türk futbolunun ahlak sorununun bulunduğunu iddia eden Hacıosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ahlaklı, namuslu paydaşlarla bir yol haritası çizmemiz gerektiğini söyledim. Onun da yol haritasını belirlemek için burada bütün kulüp başkanlarının olduğu bir toplantı yapılması gerektiğini söyledim. Türk futbolunda adalet, adaletli yönetim istiyorsak, düdüğünü çalan, bayrağını kaldıran hakemlerin en savunmasız Anadolu takımlarıyla en güçlü şampiyonluğa oynayan bir takım arasında ayrım yapmadan Türk futboluna hizmet edecek bir yapı istiyorsak bunun temel sorunu ahlak sorunudur. Kulüpler Birliği başkanından, bütün başkanların katılacağı bir toplantı talep ettim. O da kısa sürede bütün başkanların katılımıyla bir toplantı tertipleyecek. Katılanlar katılacak, namuslu olan, Türk futboluna ahlaklı hizmet etmek isteyenler o toplantıya katılacak, katılmayanlar da demek ki hala kendi çıkarını, kendi menfaatlerini düşünen insanlardır."

Trabzonspor Kulübü'nün başkanlık koltuğunun Türkiye'deki 10 koltuktan biri olduğunu savunan Hacıosmanoğlu, şunları kaydetti:

''Bu koltuğa herkes saygı göstermeli. O yönetim kurulu içindeki insanların da saygı göstermesi gerekir. Ben hep söylüyorum, insanlar hata yapabilir, hatalarını düzeltme fırsatı vereceksiniz. Eğer insan yanlış yapıyorsa yanlışını tolere ediyorsanız bir sonraki yanlışların sorumlusu sizlersiniz. Bu kulüp bu hale geldiyse yanlışları kaldırılmadığı için geldi. Bir yerde yanlış varsa o yanlış kesilip atılacaktır. Hata varsa,biz de hata yapacağız. Biz hata yaptığımız zaman bizim hatalarımızı bize söyleyenleri dost kabul edeceğiz. Samimiyetsiz olmayan şeyleri gündeme getiren insanların, onların art niyeti olduğunu kamuoyuyla paylaşacağız. Bizim olduğumuz yerde yanlış kim yapıyorsa, sadece Trabzon'da değil, Türk futbolunda misyonumuz gereği bunu söylüyoruz, yanlış yapan insanlarla beraber yürüme şansı yok. Yanlış yapan arkadaşlarımızoldu onlarla yolumuzu kestik. Geri dönmemiz söz konusu değil. Trabzonspor menfaatlerini düşünüyoruz çünkü. Yönetimde çatlaklar olduğu söyleniyor. Bunlar Trabzonspor sevdalıların zikretmesi gerekenlerin cümleler değli. Bir yanlış yapılmıştır ve ileride daha büyük yanlışlar yapılacağını düşünerek önünü kestik.''

Karaman'ın açıklamaları

Futbol genel direktörlüğüne getirilen Ünal Karaman ise Trabzonspor camiasına 1990 yılında geldiğini belirterek, "O zamandan bu zamana fizik olarak zaman zaman burda olmasak da gönül olarak her daim bu camianın içindeydik. Bu camiayı sizler kadar yakından tanıyorum. Değerli başkan ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum, biziböyle bir göreve layık gördüğü için. Sorumluluk zor iştir.Biz burada adaleti tesis etmeye çalışıyoruz.Peygamber hadisi olarak biliriz, 'Adalet güzeldir, yönetende daha güzel durur' diye. Biz bu adalet çizgisini hep beraber yapalım istiyoruz. Bu anlamda da sizden ciddi katkı bekliyoruz" dedi.

Trabzonspor şehrinde ve Trabzonsporluyum diyen her insanda Trabzonspor'un üst kimlik olduğunu ifade eden Karaman, şöyle konuştu:

"Bu kimliği lütfen hiçbirimiz unutmayalım. Bu kimliğe zarar verme adına her türlü eylem ve söylemden kaçınalım. Elimizden gelen hangi gayretimiz, çabamız varsa bunları lütfen esirgemeyin. Burası kimsenin çiftliği, kimsenin babasının malı değil. Bilgimiz varsa paylaşacağız. Eğer bize yol gösterecek eleştirileriniz varsa bunları dikkate alacağız ama lütfen bunun haricindeki şeyler bizleri, Trabzonspor'u rahatsız eder. Bu konuda sizden hassasiyet bekliyorum. Yeni teknik kadro içinde arkadaşlar var. Onların başarısı için gayret gösteren bir futbol ailesi olarak bu desteği verelim. En büyük Trabzonspor deyip, namuslu insanların görev yapacağı büyük başarılara inşallah ulaşalım."

Trabzonspor camiasının yarış dışı hiçbir zaman kalmayacağını söyleyen Karaman, "Trabzonspor bir olayın içindeyse en iddialı şekilde içindedir. Önümüzdeki yıl lig başladığından itibaren Trabzonspor yeniden bir yapılanma içine girecektir. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Bursaspor, şampiyonluğa kim oynuyorsaen az onlar kadar iddialı bir Trabzonspor vardır. Hem yapılanacağız hem de mücadele içinde aktif şekilde yarışarak devam edeceğiz" dedi.

Trabzonspor'u sevenlerin, takıma gönül verenlerin huzurlu olmasını isteyen Karaman, "En doğrusu en hızlı şekilde yapılacaktır. Bizi 47 yaşına kadar var eden şey verdiğimiz söz. Bizim asla taviz vermeyeceğimiz nokta o. Belki profesyonellik anlamında takımdan gönderilecek oyuncular olacak. Az ve öz transferler yapacağız. Bu transfer dönemi bitinceye kadar bütün bunlar kamuoyunun onayını almış, doğru işler yapılıyor denen hamleler yapılacaktır" diye konuştu.

Karaman, yardımcı antrenörlüğe getirilen Hami Mandıralı ile bugüne kadar hiç sorun yaşamadığını sözlerine ekledi.