UEFA'ya polis fezlekesini Köksal göndermiş

FenerbahçeYönetimi, CAS'a yaptığı itirazda çok ciddi detaylara değinirken, hedefteki isimler o gün TFF, bugün ise Galatasaray'da görev alan Lutfi Arıboğan, İlhan Helvacı ve Ebru Köksal oldu.

UEFA'ya polis fezlekesini Köksal göndermişUEFA Disiplin Komitesi ve UEFA Tahkim Kurulu raporlarında dikkat çeken bir unsur var. O da, her iki kurulun kararlarının da 'polis fezlekesi' ile başlaması... Oysa ki hukuki açıdan sakıncalı bir durum bu... Çünkü 'polis fezlekesi'; emniyet ile savcı arasındaki iç yazışmalardan oluşur. Savcı, emniyetten aldığı bilgileri, kanıtlarla destekler ve bir iddianame hazırlar. Bu hazırlık yapılırken de savcı, uygun bulduğu doneleri alır iddianameye koyar, uygun bulmadığı veya gereksiz gördüğü doneleri ise yok sayar.

Bu iddianame hazırlandıktan sonra da 'polis fezlekesi' hükmünü yitirir. Çünkü artık, mahkemelerin, yani hakim, savcı ve avukatların önünde 'iddianame' vardır. Fakat UEFA Disiplin Kurulu ve UEFA Tahkim Kurulu kararlarının savcının hazırladığı 'iddianame' değil, 'polis fezlekesi'yle başlaması dikkat çekici...

Peki, UEFA'nın kurulları neden 'polis fezlekesi'ne göre hareket etti. İşte bu sorunun cevabını araştırırken, tarihi bir sıralama yapmakta fayda var.

14 Haziran 2011: Mahmut Özgener, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı. 29 Haziran 2011: Mehmet Ali Aydınlar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'na seçildi. 3 Temmuz 2011: Şike ve Teşvik Operasyonu için start verildi, gözaltılar başladı. 31 Ocak 2012: Mehmet Ali Aydınlar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini bıraktı. 26 Şubat 2012: Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'na seçildi.

Bu tarihleri biraz açalım

Mehmet Ali Aydınlar, başkan seçildikten sadece 4 gün sonra adeta bombayı kucağında buldu. Yaklaşık 6 aylık başkanlık sürecinde sıkıntılı günler yaşadı. 31 Ocak 2012'de görevini bırakırken, Başkan Yardımcısı Göksel Gümüşdağ ve Genel Sekreter Lutfi Arıboğan da istifa etti. Kongreye kadar olan 26 günlük süreçte Hüsnü Güreli vekaleten başkanlık yaptı. Bu dönemde Ebru Köksal Genel Sekreter'di, İlhan Helvacı ise Hukuk Kurulu Başkanı... Fenerbahçe Kulübü'nün Bilgilendirme Toplantısı'nda işte bu 26 günlük süreçte yaşananlar çok konuşuldu. İsterseniz bazı tarihleri ve yaşananları verelim.

14 Şubat 2012: Silivri'de iddianame okunmaya başlandı. 16 Şubat 2012: Silivri'de iddianame okunurken; Türkiye Futbol Federasyonu'ndan UEFA'ya 'polis fezlekesi' ve '1. Etik Kurulu raporu' gönderildi.

Bu tarihleri de biraz açalım Biraz önce bahsettiğimiz gibi, 'iddianame' hazırlandıktan sonra 'polis fezlekesi' hükmünü yitirir. Burada sorulması gereken soru şu: 14 Şubat'ta iddianame okunmaya başlanmışken; TFF Başkanı'nın olmadığı, yönetimin vekaleten varolduğu bu süreçte, UEFA'ya 'polis fezlekesi' neden ve kim tarafından gönderildi. Çünkü aylar hatta yıllar sonrasına geldiğimizde, yani bugünlerde görüyoruz ki, İspanyol müfettişin hazırladığı raporlarda da, UEFA Disiplin Kurulu ve UEFA Tahkim Kurulu'nun kararlarında da 'iddianame' değil, 'poliz fezlekesi'nden bahsediliyor.

Bir dikkat çekici nokta da şu: UEFA'ya 'polis fezlekesi' ve '1. Etik Kurulu' raporunu gönderen kişi, o dönem Lutfi Arıboğan'ın yerine vekaleten Genel Sekreter olarak görev yapan Ebru Köksal...

Fenerbahçe Yönetimi'nin dikkat çektiği nokta ise şöyle: 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe Spor Kulübü ile aralarında gerilim yaşanan ve Fenerbahçe camiası tarafından ilk UEFA Müfettişi Pierre Cornu'ye bilgi sızdırdığı ileri sürülen isimler şu an nerede? Lutfi Arıboğan: Galatasaray Sportif AŞ Genel Müdürü Ebru Köksal: Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Helvacı: Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi

Fenerbahçeli yöneticiler, "Polis fezlekesi ve 1. Etik Kurulu raporunun tamamı UEFA'ya gönderilmiş. Fakat 2. Etik Kurulu raporundan sadece 4-5 sayfa UEFA'ya iletilmiş. Bizim savunmalarımızdan ise tek satır bile yok" diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir