UEFA'dan şok üstüne şok

UEFA merakla beklenen Beşiktaş ve Fenerbahçe kararını açıkladı. İşte UEFA'nın Beşiktaş kararı ve UEFA'nın Fenerbahçe kararı...

UEFA'dan şok üstüne şok

19:00 - UEFA'nın vermiş olduğu şike kararı Fenerbahçe Spor Kulübü'ne ulaştı. Fenerbahçe'nin açıklama yapması bekleniyor...

Edinilen bilgiye göre UEFA Fenerbahçe'ye 2+1 yıl Avrupa Kupaları'ndan men cezası verdi.

Beşiktaş'a Avrupa'da bir yıl yok

Beşiktaş bir yıl Avrupa Kupaları'ndan men edildi.

UEFA Disiplin Kurulu tarafından Beşiktaş'a 1 yıl Avrupa müsabakalarından men cezası geldi.

Beşiktaş Kulübü, 2013-2014 futbol sezonunda UEFA Avrupa Ligi'ne katılamayacağını açıkladı.

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan yazılı açıklamasında, “Beşiktaş Profesyonel Futbol Takımı, 2013-2014 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'ne katılamayacaktır. UEFA 54. Maddesi uyarınca bu karara itiraz yolu açıktır. Şirketimiz UEFA disiplin kurulunun bu kararına, 3 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahip olup, bu hakkını kullanacaktır” denildi.

UEFA'DAN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

UEFA, Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili verdiği kararı resmi sitesinde yayınladı.

UEFA, açıklamasında şunları açıkladı;

Beşiktaş, 2013/14 sezonu için UEFA Avrupa Ligi'ne katılmaya uygun değildir.

Fenerbahçe, 2013/14 UEFA Şampiyonlar Ligi sezonu da dahil olmak önümüzdeki üç yıl UEFA kulüp organizasyonlarından çıkartılmıştır. Üçüncü sezon yasağı, beş yıllık bir süresi ile ertelenmiştir.

Tüm kulüpler UEFA Tahkim Kurulu'na itiraz etme hakları bulunmaktadır.

Ayrıca, Fenerbahçe ve Beşiktaş, kişilerle ilgili olarak Disiplin Kurulu, bazı ek bilgilerin alınması ve daha ayrıntılı olarak kişilerin farklı konumları nedeniyle toplanacak ve karar verecektir.

TALEP EDİLEN CEZA NEYDİ?

UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Palacios, Beşiktaş'ın da 1 yıl Avrupa'dan men edilmesini; ayrıca eski yöneticisi Serdal Adalı ve eski teknik direktör Tayfur Havutçu'ya da hak mahrumiyeti cezası verilmesini talep edilmişti.

UEFA'dan Fenerbahçe ise şu ana kadar faks gelmedi.

NE OLMUŞTU?

Beşiktaş'ın 2 yöneticisiyle (Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu) birlikte, 2011 yılındaki Türkiye Kupası'nda şike yapıldığı iddiasıyla, Fenerbahçe'nin de maç sonuçlarını etkileme faaliyetleri şüphesiyle 5(Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan ve Tamer Yelkovan) yöneticisiyle Disiplin Kurulu'nda sevk edilmişti.

BU HABERLERİ MUTLAKA OKUMALISINIZ

Aziz Yıldırım görevden uzaklaştırıldı - İşte mahkeme kararı - belge

Aziz Yıldırım'a şok! Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Abdullah Kiğılı, mahkeme sonuçlanana kadar Aziz Yıldırım'ın yerine başkanlık görevini yürütecek.

5. Asliye hukuk mahkemesi Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılmasına karar verildi.

Fenerbahçe'de sıcak gelişmeler yaşanıyor. Fenerbahçe kongre üyesi Recep Özcan'ın 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı dava sonucu Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu'nun üyelikleri donduruldu ve yöneticiliklerine tedbir kararı konuldu.

Yargıtay'da yer alan dava bitene kadar konan tedbir kararı F.Bahçe'de dernek yönetiminden yöneticileri uzaklaştırırken A.Ş yöneticiliklerine karşı ise herhangi bir yaptırıma sebep olmadı.

Mahkemenin hükmü şöyle:

1- Tedbir talebinin kabulüne,

2- Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olan Aziz Yıldırım ile Yönetim Kurulu Üyeleri olan İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Mehmet Şekip Mosturoğlu'nun bu aşamada tedbiren dava sonuçlanıncaya kadar Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'ndeki görevlerinden uzaklaştırılmalarına,

3- Kayyum atanması talebinni reddine karar verildi.ü

Sarı-lacivertli takımda UEFA'nın vereceği karar beklenirken, 5. Asliye Mahkemesi'nden çıkan kararla şoke oldu.

Aziz Yıldırım CEO olacak

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın ceza alması halinde Sportif A.Ş.'nin CEO'su olarak görev yapacağı iddia edildi.
Aziz Yıldırım CEO olacak

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın UEFA'dan men cezası alması durumunda yeni bir formül devreye girecek. Bu takdirde Aziz Yıldırım Sportif A.Ş.'nin CEO'su olarak görev yapacak. Aziz Yıldırım CEO olarak görev aldıktan sonra kulübü yönetmeye devam edecek. Bu takdirde Fenerbahçe'de kulüp başkanlığı görevine Vefa Küçük'ün getirilmesi planlanıyor...

Fenerbahçe'de yeni bir yol haritasının hazırlıkları yapılıyor... Sarı-Lacivertli kulüpte Fenerbahçe ile birlikte UEFA Disiplin Kurulu'na sevkedilen Başkan Aziz Yıldırım'ın ömür boyu men cezası alması durumunda yeni bir plan devreye sokulacak. Bunun için şimdiden tüm planların yapıldığı öğrenildi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım men cezası aldıktan sonra Sportif A.Ş.'de görevine CEO olarak devam edecek. Bir başka deyişle Aziz Yıldırım kulübü yönetmeye devam edecek ve tüm yetkiler yine kendisinde olacak. Böylece kağıt üzerinde kulüp başkanı olarak gözükmese de CEO sıfatıyla her şey onun gözetiminde olacak. Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım CEO olduğu takdirde başkanlığa Vefa Küçük'ün getirilmesi düşünülüyor. Bir dönem Fenerbahçe'de yönetici olarak görev yapan Vefa Küçük, eski başkanlardan Metin Aşık ve Ali Şen'in ekibinde de yer almıştı. Vefa Küçük bir kongrede ise Başkan Aziz Yıldırım ile girdiği başkanlık yarışını sadece 1 oyla kaybederek koltuğu alamamıştı. Daha sonra Aziz Yıldırım ile iyi ilişkiler içersinde olan Vefa Küçük Aziz Yıldırım'ın men cezası alması durumunda kulübün yeni başkanı olacak.

CEZA ALIRSA FORMÜL DEVREYE GİRECEK

Fenerbahçe camiasında bu senaryonun çok konuşulduğu ve Başkan Aziz Yıldırım'ın ceza alması durumunda bu formülün yürürlüğe gireceği öğrenildi. Aziz Yıldırım'ın CEO teklifine sıcak baktığı öne sürülürken yakın çevresine, "Fenerbahçe'de hangi görevde olursam olayım seve seve varım. Meydanı kimseye boş bırakmam. Fenerbahçe'nin çıkarları için verilen her görevde varım" dediği belirlendi. Sarı- Lacivertli camianın Yıldırım'ın ceza alması durumunda ilk planda kendisini CEO olarak göreve getireceği belirlendi.

VEFA KÜÇÜK GÖREV ALMAYA HAZIR

Fenerbahçe' de başkanlığa getirilmesi düşünülen Vefa Küçük'ün ise bu teklifi kabul ettiği öğrenildi. Küçük'ün yakın çevresine, "Başkanımız Aziz Yıldırım'ın her hangi bir ceza almaması tek temennimiz. Bugüne kadar Fenerbahçe için her şeyini ortaya koydu. Ortada büyük bir haksızlık var. UEFA kendisine umarım ceza vermez. Ancak eğer böyle birşey olursa ben Vefa Küçük olarak üzerime düşeni yaparım. Fenerbahçe'ye hizmet ibadettir. Yeter ki kulüp zarara uğramasın. Fenerbahçe'de her görevde varım" dediği öğrenildi.

UEFA Disiplin Kurulu'nun dün Beşiktaş ve Fenerbahçe hakkında bir karar vermemesi hem Beşiktaş, hem de Fenerbahçe'de sinirlerin iyice gerilmesine neden oldu.

DEMİRÖREN'DEN UEFA'YA BASKI

Herkesin gözü UEFA Disiplin Kurulu'ndan gelecek cevaba çevrilirken TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in apar topar İsviçre'ye giderek UEFA yetkilileriyle bir görüşme yaptığı öne sürüldü. Burada kulis çalışmaları yapan Yıldırım Demirören'in UEFA yetkililerine Türkiye'deki yargı sürecinin sonuçlarının beklemeleri yönünde baskı yaptığı iddialar arasında.

BİRAZ SÜRE

Demirören'in UEFA yetkililerine, "Yargı kararını beklerseniz daha sağlıklı bir durum olur. Şu anda erken bir kararın dönüşü olmayabilir. Bu konuda anlayış bekliyorum" dediği belirlendi.

EMENİKE&SEZER KURULUN KOZU

UEFA Disiplin Kurulu'ndaki duruşmada müfettiş Palacios'un kulübün şike yaptığına dair somut bir veri bulamadığı öğrenildi. Raporda diğer konularla ilgili delile rastlanmazken ortada şike ile suçlanan hakem ve futbolcu olmadığı için Emenike ve Sezer'in transferinde usulsüzlük yapıldığı gerekçe olarak gösterilecek

ERDOĞAN'DAN SÖZLEŞMELİLERE MEMURLUK MÜJDESİ

SÖZLEŞMELİLERE KADRO MÜJDESİ

Erdoğan, "25 Haziran 2013 tarihi itibariyle yani bugün, bundan sonrası geçerli değil, bugün itibariyle, geçmişe yönelik görevde bulunan, 657 sayılı kanunun 4-B maddesine göre çalışan sözleşmeli personel, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49. maddesine göre çalışan sözleşmeli personel ve 4924 sayılı kanun hükümlerine göre çalışan sözleşmeli sağlık personeli, devlet memuru kadrosuna geçebilecek. Bu kapsamda 96 bin 500 personel bulunuyor. Buna ilişkin yasal düzenlemeyi bu yasama döneminde yapmış olacağız" dedi.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ALIMI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugünden başlamak üzere 1 Temmuz 2013 Pazartesi günü mesai bitimine kadar, elektronik ortamda başvurular alınmak suretiyle, 46 branşta 600 engelli öğretmen alımı için işlemleri başlatıyoruz" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir