UEFA'dan Fenerbahçeyi ilgilendiren karar

UEFA, Şampiyonlar Ligi play-off turuna kalan Ukrayna ekibi FC Metalist Kharkiv'i 2013-14 sezonu için Avrupa'dan men etti.. Bu karar Fenerbahçe'yi de dolaylı olarak etkiliyor..

UEFA'dan Fenerbahçeyi ilgilendiren karar

UEFA, Şampiyonlar Ligi play-off turuna kalan ve hakkında disiplin soruşturması açılan Ukrayna ekibi FC Metalist Kharkiv'i 2013-14 sezonu için Avrupa'dan men etti.. UEFA'dan yapılan açıklamada, UEFA Disiplin Kurulu'nun, kulüp tarafından yollanan açıklamaları ve dökümanları dikkatlice analiz ettiği ifade edilirken, Metalist'in 2013-14 sezonu için UEFA organizasyonlarından men edilmesine karar verildi. Kulübün, karar ile ilgili CAS'a başvurma hakkı olduğu kaydedildi. Öte yandan UEFA Yönetim Kurulu'nun, kararın sonuçlarının Şampiyonlar Ligi'ndeki etkisini görüşeceği belirtildi.
Metalist'in olayı
Metalist Kharkiv sportif direktörü Yevhen Krasnikov'un 19 Nisan 2008'de Karpaty Lviv ile yapılan lig maçında şike yapması nedeniyle UEFA acil bir disiplin soruşturması açmıştı. UEFA, Nisan 2007'de disiplin talimatında yaptığı değişiklikten sonra, bu tarihin ardından yapılan şike ve teşvik suçlarına geriye doğru ceza verebiliyor.Öte yandan CAS ise, Metalist Kharkiv Sportif Direktörü Yevhen Krasnikov'un, 5 yıllık men cezasına yaptığı itirazı reddetmişti.
Fenerbahçe'yi de ilgilendiriyor
PAOK'u eleyerek Şampiyonlar Ligi play-off turuna kalan ve Schalke'nin karşısına çıkan Metalist hakkındaki kesin kararın, Fenerbahçe'yi de etkilebileyeceği ön görülüyor. Zira, Metalist'in yerine Şampiyonlar Ligi'ne katılması beklenen PAOK, Fenerbahçe'den daha düşük UEFA puanına sahip olmasına rağmen, seri başı statütüsünde yoluna devam edebilir, bu da kuraya seri başı olarak katılamayan ve Arsenal ile eşleşen Fenerbahçe'nin şanssızlığı olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir