UEFA'dan artçı deprem

Spor hukuku uzmanları, Yargıtay’ın şike davasındaki onama kararı sonrası UEFA’nın TFF’den yeni yaptırımlar isteyeceğini belirtti. TFF’nin uyarılara uymaması halinde üyeliğimiz de askıya alınabilecek. UEFA kişiler için de her an ceza kararları açıklayabilir.

UEFA'dan artçı deprem

A MİLLİ TAKIMIMIZ’A VE DİĞER KULÜPLERİMİZE ULUSLARARASI ARENADA YASAK GÜNDEMDE

1- UEFA suçluları bulup cezayı verin demişti

Cezalar onandı. Bundan sonra Türk futbolunu daha büyük tehlike bekliyor. UEFA tüm Türk takımları, hatta ulusal takımları da Avrupa’dan men edebilir. UEFA zamanında ‘Yargılamayı iyi yapın. Suçu ve suçluyu belirleyip, gereken cezayı verin’ demişti. Ancak UEFA’nın bu uyarısına dikkat edilmedi. -Yunus Egemenoğlu (TFF eski yöneticisi, avukat)

2- Hukuki zorunluluk yok UEFA yönetimine bağlı

UEFA’nın yaptırım istememesi hukuksal değil, tamamen kendi yönetiminin kararına bağlıdır. Yaptırım ister ve bu kararlara uyulmazsa UEFA, Türkiye’yi Disiplin Kurulu’na sevk eder. Bu durumda ceza söz konusu. Bu ceza da üyeliğin askıya alınmasına kadar gidebilir. O durumda Milli Takım dahil tüm takımlarımız kupalara katılamaz. -Alpay Köse (Spor Hukuku Uzmanı)

3- Yerel federasyon gibi karar yetkisine sahip

UEFA yeniden yargılama isteyebilir. TFF buna uymazsa FIFA üyeliği askıya alınabilir. UEFA ve FIFA, gerektiğinde yerel federasyonların yerine geçip karar bile oluşturabilir. Yunanistan örneğinde olduğu gibi küme düşme isteyebilir. Kararına uyulmazsa Avrupa kupalarından men edebilir. Ancak bunlar kesin değil, olasılık dahilinde ihtimaller. -Metin Ünlü (Spor Hukuku Uzmanı)

4- Kişiler için beklenen cezalar da verilecek

Bu kararın UEFA’da şahıslarla ilgili yürütülen disiplin soruşturmasına etkisinin olacağını düşünüyorum. Süreç, birtakım isimler açısından tamamlandığı için artık UEFA’dan bu yönde bir karar bekleyebiliriz. Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu için ise bu durumun nasıl değerlendirileceği, UEFA’nın bir ayırım yapıp yapmayacağı önümüzdeki günlerde belli olur. -Emin Özkurt (Avukat)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir