Türkler, 'ata sporu'nda gücünü gösterdi

Mersin’de devam eden 17. Akdeniz Oyunları’nda güreşte 5’i altın 7 madalya alan Türkiye, oyunlar şampiyonu olmayı garantiledi.

Türkler, 'ata sporu'nda gücünü gösterdi

Güreş branşı müsabakaları, Yenişehir Fuar Alanı’nda 22-23 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleştirildi. Türkiye’nin çeşitli illerinden Mersin’e gelen binlerce sporseverlerin yoğun ilgisiyle tamamlanan güreş müsabakalarına Türk sporcular damga vurdu. Grekoromen stilde 55, 66, 84 ve 120 kiloda madalyaların sahiplerine ulaştığı müsabakaların ilk gününde, Türkiye 3’ü altın olmak üzere toplam 4 madalya aldı. Milli güreşçi Fatih Üçüncü, 55 kilo erkekler finalinde Mısırlı rakibi Hailhem Mahmoud’e yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu. 66 kilo erkeklerde Türkiye’yi temsil eden genç sporcu Atakan Yüksel ise Sırp güreşçi Aleksandr Maksimovic’i zorlanmadan mağlup ederek Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandırdı.

Mersin’e altın madalya hedefiyle gelen deneyimli güreşçi Selçuk Çebi de 2005 yılında Almeria’da düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda kazandığı altın madalyanın yanına bir yenisini de Mersin’de ekledi. 84 kilo finalinde Fransız Samba Diong ile karşılaşan Çebi, madalyasını sevinç gösterileriyle aldı.

Dünya ve Avrupa şampiyonu, olimpiyat üçüncüsü milli güreşçi Rıza Kayaalp de minderden galibiyetle ayrılarak, Akdeniz Oyunları’nda üst üste ikinci şampiyonluğunu yaşadı. Başarılı sporcu,120 kilo finalinde Tunuslu rakibi Radhwen Chebbi’yi zorlanmadan mağlup ederek altın madalyaya uzandı.

Güreş müsabakalarının ikinci gününde de Türk sporcuların başarısı sürerken, 60 kiloda Mevlüt Arık, 74 kiloda ise Emrah Kuş, kazandıkları müsabakalar sonrasında altın madalya alırken, 96 kiloda Cenk İldem de gümüş madalya kazandı. Güreş branşının son müsabakalarını Türkiye, 2 altın bir gümüş madalyayla tamamlayarak 17. Akdeniz Oyunları’nın güreş şampiyonu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.