'Türkiye'yi BBC yaktı!'

İngiliz işadamı Sir Martin Sorrell, Türkiye'nin 2020 Olimpiyatları'ndan dışlanmasına çok üzüldüğünü söylerken, BBC'nin Türkiye'ye yönelik yayınlarının bunda etkili olduğunu söyledi.

'Türkiye'yi BBC yaktı!'

2018 Dünya Kupası'nın İngiltere'ye gitmemesine neden olduğu için hedefte olan BBC’nin, İstanbul'un Tokyo karşısında aldığı yenilgiye de sebep olduğu iddia edildi. Tokyo karşısında 2020 Olimpiyatları şansını kaybeden Türkiye'ye süreç boyunca danışmanlık yapan Sir Martin Sorrell, Futbolun Liderleri isimli konferansta konuşurken, "İstanbul'un 2020'yi alamaması büyük bir trajedidir" dedi ve daha sonra İngiliz medya devi BBC'yi suçladı. İşadamı Sorrell, BBC'nin Taksim'de çıkan Gezi Parkı Olayları'nı çok büyüttüğünü, haddinden fazla yayın yaptığını söylerken, polis ve eylemciler arasındaki çatışmayı abartarak Buenos Aires'te yapılan oylamayı etkilediğini belirtti. İşadamı, "CNN'in de yaptığı abartılı yayınlar İstanbul için bir olimpiyata mal oldu" dedi.

"BU İLK DEĞİL"

IOC yetkililerinin bu yayınlar sonrası kararını değiştirdiğini vurgulayan Sorrell, çok üzgün olduğunu belirtirken, BBC'nin bu yaptığının ilk olmadığını da söyledi.

Sorrell, "Bu ilk değil. İngiltere 2018 Dünya Kupası'nı almak için uğraşırken BBC'nin FIFA'daki yolsuzlukla ilgili yaptığı Panorama programı da İngiltere'nin Dünya Kupası şansını sıfırlamıştı" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir