Türk ekonomisi uçarken kulüpler borç batağında

Futbol kulüplerini topa tutan Şen, onlara Türkiye ekonomisini örnek göstererek “Ekonomi büyürken, kulüpler iflas ediyor. Böyle yönetim olmaz” dedi.

Türk ekonomisi uçarken kulüpler borç batağında

Türkiye’de futbol ekonomisi her geçen gün daha da büyüyor. 2 milyar dolara yaklaşan bu dev ekonominin en büyük oyuncuları olan futbol kulüpleri ise borç içinde yüzüyor. Reklam, yayın geliri, devlet desteklemeleri, markalı ürün satışları, stat gelirleri gibi birçok kaynaktan kasalarına yılda milyon dolarlar akan spor kulüplerinin en büyük sorunu ise yanlış yönetim. Fenerbahçe’nin eski başkanı Ali Şen, STAR’a kulüplerin sorunları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gençlerbirliği’ni ayrı tuttu

Gençlerbirliği hariç Türkiye’deki bütün spor kulüplerinin maddi açıdan iflas etmiş durumda olduğunu söyleyen Şen, Kulüplere Türkiye ekonomisini örnek göstererek “Bugün Türkiye dünyanın 17. ekonomik gücü. Biz bunu rüyamızda göremezdik. İyi bir yönetim ile neler yapılabileceğini gördük. Türkiye uçarken kulüplerin ekonomisi düzelmedi, hatta daha kötüye gitti” dedi.

Aydınlar-Belgü ittifakı kazanır

Fenerbahçe’nin başkan adaylarını da değerlendiren Şen, oyunu Mehmet Ali Aydınlar’a vereceğini söyledi. Aydınlara övgüler yağdıran Şen “Mehmet Ali Aydınlar benim yönetimde birlikte çalıştığım, çok oturaklı, başarılı bri işadamı ve iyi bir Fenerbahçelidir. Aziz Yıldırım’ın karşısına Şadan Kalkavan’dan sonra ciddi bir aday çıkmadı. Bu sefer adaylar çok dişli. Fenerbahçe Kongresi her zaman aklına göre oy vermiştir. Her zaman kongrelerde gayet ciddi olgun davranmıştır. Bizim kongremiz Fenerbahçe’ye yakışan şekilde olacaktır.  Her Fenerbahçe üyesi bu kongreye gitsin. Ben Mehmet Ali Aydınlar’a vereceğim oyumu” diye konuştu. Aydınlar’ın başkan olmadan önce fikrini sorduğunu da söyleyen Şen “Ben diğer aday Hulusi Belgü ile Mehmet Ali Aydınlar’ın ittifak yapması taraftarıyım. Yapmaları lazım bu seçimi istiyorlarsa” dedi.

Kazakistan’dan gaz getirecek

Ali Şen ve iki oğlunun Rus Gazprom ile ortak kurduğu Bosphorus Gaz Türkiye’nin en büyük enerji oyuncularından biri haline geldi. Ali Şen Bosphorus gaz ile ilgili yeni projelerini anlattı. Yakın zamanda Kazakistan’dan Türkiye’ye doğalgaz getireceklerini belirten Şen, Kazakistan hükümeti ile 10 yıllık anlaşma imzaladıklarını ve şirketin yıllık 750 milyon metreküp sevkiyat yapacağını belirtti.Şen şöyle devam etti: “EPDK’dan lisansı aldık. İlk etapta 2 milyon metreküple başlayacağız. Türkiye’nin aldığı doğalgaz fiyatlarıyla karşılaştırıldığında, Kazakistan’dan daha rekabetçi bir fiyatla doğalgaz alacağız. İlk akış 1 ay sonra başlıyor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *