Trabzonspor, Türkiye'nin diplomatik tavrını deldi

Trabzonspor, bu akşam Larnaka'da yapacağı maç için 1974'ten beri doğrudan uçuşun olmadığı Kıbrıs Rum kesimine direkt uçuş yaptı.

Trabzonspor, Türkiye'nin diplomatik tavrını deldi

Bordo mavili ekip, doğrudan Güney Kıbrıs Rum kesimine uçan ilk Türk takımı oldu. Avrupa Ligi'nde bu akşam Güney Kıbrıs temsilcisi Apollon Limassol ile karşılaşacak olan Trabzonspor kafilesi Larnaka kentine, Rodos Adası aktarmalı değil, direkt uçuşla gitti. Trabzon'dan Yunanistan'a ait özel bir uçakla havalanan bordo mavililer 2 saat 45 dakikada Larnaka'ya ulaştı.
DIŞİŞLERİ: BİLGİMİZ YOK
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Trabzonspor'un, UEFA Avrupa Ligi J Grubu ilk maçında Güney Kıbrıs Rum Kesimi takımı Apollon Limassol ile yapacağı maç için doğrudan Rum Kesimi'ne uçmasına ilişkin, ''Rotaya ilişkin bir bilgimiz yok'' değerlendirmesinde bulundu. Diplomatik kaynaklar, Türk uçaklarının direkt Kıbrıs Rum kesimine uçuş yapmadığını vurgulayarak şunları söyledi:
'MÜDAHİL DEĞİLİZ'
''Kıbrıs Rum kesimine sivil havacılığın direkt uçuş yapması için izin vermiyoruz. Yunan Havayolları'na ait Trabzonsporluları taşıyan bir uçağın bugün (dün) Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka'ya iniş yaptığı bilgisi bize ulaştı. Önce Yunanistan'ın Rodos adasına ardından da Larnaka'ya gideceği bildirilen uçağın rotası havadayken değiştirilmiş. Pilotun hangi gerekçeyle uçağın rotasını değiştirdiğine ilişkin bilgimiz yok. Uçağın direkt Kıbrıs Rum kesimine gitmesi için izin vermemiz ya da uçuşa müdahil olmamız söz konusu değil. 1974'ten bu yana Türkiye'den kalkan hiçbir havayolu şirketi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden izin alarak Güney Kıbrıs'a iniş yapmamıştır. Trabzonspor'u taşıyan bu uçak da Sivil Havacılık'tan, Güney Kıbrıs Rum kesimine iniş yapacağına dair izin almamıştır. Pilot kendi tasarrufu ile havada rota değiştirmiştir. Rum kesimine iniş yapılmış olması yarın ilşkilerde bir değişiklik olacağı anlamına asla gelmemelidir.''

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir