Tolga Zengin: Şenol Güneş’e haksızlık yapıldı

Beşiktaş'ın milli file bekçisi Tolga Zengin, transfer sürecinde yaşadığı zorlukları anlattı. Tolga, Türkiye'de Beşiktaş'ta başka bir kulüpte oynamayacağını söyledi. Tolga, Trabzonspor'un efsane kalecisi ve başarılı teknik direktör Şenol Güneş'e ise haksızlık edildiğini ileri sürdü.

Tolga Zengin: Şenol Güneş’e haksızlık yapıldı

Beşiktaş Kulübü’nün milli eldiveni Tolga Zengin TRT Spor’da yayınlanan İşte Goool programında özel açıklamalarda bulundu. Tolga Zengin, yarın oynanacak sezonun ilk derbisindeki rakipleri Galatasaray'a ve teknik direktörü Fatih Terim'e de övgüler yağdırırken, "Galatasaray güçlü bir takım zor bir maç olacak." dedi.

Galatasaray maçı hazırlıklarının çok iyi gittiğini, 4 haftadır iyi skorlar aldıklarını da belirten Tolga Zengin, "Keyfimiz yerinde olunca antrenmanlar da güzel geçiyor. İyi bir oyun oynuyoruz. Ama asıl önemlisi bu iyi oyunu devam ettirebilmek. Önümüzde zor bir maç var. Galatasaray zor ve güçlü bir takım. Biz üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmak için takım olarak çalışıyoruz. Her şey olumlu gidiyor. İnşallah o maçta engelleri de aşacağız." diye konuştu.

SEYİRCİ REKORUNU KIRMAK DEĞİL 3 PUANI ALMAK ÖNEMLİ

Atatürk Olimpiyat Stadı'yla ilgili bir soruya da cevap veren Tolga Zengin, "Eğer stadı değiştiremiyorsak şartlara ayak uyduracağız." diyerek şunları söyledi:

"Ben çok uğura, şansa inanan bir oyuncu değilim daha çok kader kısmet derim. Olimpiyat Stadı’nın bize uğurlu geldiği söyleniyor. Neticede başka bir statta da olsak o oyunu yine oynardık. Madem burada oynayacağız adapte olmamız gerekiyor. Sağ olsun taraftarımız bizi çok olumlu etkiliyor. Her maça geliyorlar. Ortalama 45-50 bin kişiye oynuyoruz. Bu maçta bir rekor kırılacak inşallah. Dediğim gibi şartları değiştiremiyorsak buna ayak uyduracağız.

Galatasaray maçı için taraftarımıza özel bir klip hazırladık. Güzel oldu. Ama zaten taraftarımızın bizim çağırmamıza da ihtiyacı yok. Takımı yalnız bırakmayan insanlar sağ olsunlar. Bizimki sadece ufak bir itici güç oldu. Yoksa onlar fazlasıyla takıma destek oluyor. Bilet satışlarına yoğun bir ilgi vardı. İnşallah o rekoru kıracağız. Ama o rekoru kırmaktan ziyade önemli olan maçı kazanmak. Yoksa rekoru kırdıktan ama maçı kazanmadıktan sonra önemli değil. Oraya gelen insanlara 3 puanı vermemiz gerekiyor."

Türkiye’de Beşiktaş’tan başka kulüpte oynamayacağını da belirten Tolga Zengin, "10 sene bir camiaya hizmet etmiş bir oyuncu için başka bir kulübe transfer olmak zor. Bu süreçte hakkımda çok fazla şey yazıldı söylendi. Ama er ya da geç gerçekler ortaya çıkacaktır." diyerek, şöyle devam etti:

"Benim vicdanım rahat. Yoksa ben de konuşsam çok farklı şeyler söylerim. Ama kimseyi zor durumda bırakmak istemiyorum. Trabzonspor’da olayları bilip, şahit olup, olayları yaşayan kişiler var ve hala takımda görev yapan kişiler bunlar. O kulübe neler verdiğimi herkes biliyor. Ki benim verdiklerim bir şey değildir o kulübün bana verdiklerini her seferinde söylüyorum. Ondan dolayı ben kulübüm zarar görmesin insanlar zan altında kalmasın diye bende basın açıklaması yaptım üstün körü de olsa bazı şeyleri söyledim. Transferimin kulübün menfaatleri doğrultusunda yapıldığını açıkladım. Bana söylenenleri hiçbir zaman söylemedim, konuşmadım. Türkiye'de futbol oynayacaksam bu kulüp Beşiktaş’tır. Başka kulüpte de ne olursa olsun oynamam.

Başka kulüplerin teklifine hayır dedim. Önder Özen’in benim için 'Sen bir kaleciden bir futbolcudan fazlasısın' demesi kararımda etkili oldu. Önder Hoca’nın bir lafı benim için çok önemliydi. Bana, 'Sen bir kaleciden bir futbolcudan fazlasısın' demişti. Taraftar beni benimsedi. İstendiğim bir yerdi. Hem benim benimsediğim, hem beni benimseyen bir camiaya geldim. Yoksa başka kulüplerden de farklı teklifler geldi. Farklı şeyler söylendi. Gerekli cevabı menajerim aracılığıyla kendilerine ilettim.

Transfer sürecim 2 ay sürdü. Bu süreç boyunca kulüp ile para konuşmadım. Ben o kadar transferi konuşsam paramı pulumu halleder öyle giderdim. Bunları yapmadım. Beşiktaşlı yöneticilerde biliyorlar. Çünkü Beşiktaş’a gelirken benim için para ön planda değildi."

TRABZONSPOR CAMİASINA DEĞİL ŞAHISLARA KIRGINLIĞIM VAR

Trabzonspor’a hiçbir zaman kırgınlığının küskünlüğünün olamayacağını da belirten Tolga Zengin, "Şahıslara olabilir ama bunu kulübe mal edemem. Orası benim üst kimliğimdir. Şu an için de Beşiktaş böyle. Transfer işleri bana göre değil. İnşallah Beşiktaş son transferim olur." diye konuştu.

Transfer işlerinin kendisine göre olmadığını yineleyen Tolga Zengin, "Transfer olmayı, kulüp kulüp gezmeyi seven bir insan değilim. Burada mutlu ve huzurluyum. Allah nasip ederse futbolu burada bırakmak istiyorum. İlk transferim son transferim olur inşallah." dedi.

Şenol Güneş’e haksızlık yapıldığına da vurgu yapan Tolga Zengin, "Şenol hoca ile her zaman görüşüyorum. Benim için çok farklı bir insan Trabzonspor için de çok farklı bir insan. Ama hocanın kıymeti bilinmedi Trabzonspor’da." diyerek şunları söyledi:

"Hocaya benim de şahit olduğum çok haksızlıklar yapıldı.O kulübü gönülden seven bir insandı. Hepimizin hatası vardır, Şenol hocanın da hatası olmuştur. Benim de olmuştur olacaktır da ama şu bir gerçek o hem Türk futbolu hem de kulüp için büyük bir değerdir. 'Bedelini ağır ödersin' deseler de Şenol Hocanın gönderilişine tepki gösterdim. Gönderiliş şekline tepki gösterdim.

Bunun bedelini ne olursa olsun öderim dedim. Benim için sıkıntı yoktu. İstediğiniz cezayı verebilirsiniz dedim. O zaman bir yönetici ağabeyim bana, 'Bedeli ağır olur yaptığının bunu ödersin.' dedi. Ben de, 'Ben koyun değilim, beni güdemezsiniz.' dedim. Futbol hayatı biter ama ben yarın bir gün o insanların yüzüne bakamam dedim sizin dediğinizi istediğinizi yaparsam. Allah'a şükür vicdanım rahat doğrusunu yaptığıma inanıyorum."

BİLİC’İN NE HOCALIĞI VE NE DE İNSANLIĞI TARTIŞILMAZ

Beşiktaş'ın Hırvat teknik direktörü Slaven Bilic'in hocalığını tartışmayacağını da konuşmayacağını da ifade eden Tolga Zengin, "Zaten hoş olmaz. Ben oyuncuyum bunları söylemem hoş olmaz ama zaten kariyeri belli. Kariyeri anlamında da takıma kattıkları anlamında da çok iyi bir hoca olduğu herkes görüyor. Onun haricinde bir insanı boyutu var. Herkes ile çok yakından ilgileniyor. Oynayan oynamayan oyuncuların özel sıkıntılarına kadar ilgileniyor. Çok cana yakın bir insan." dedi.

Transferinden sonra antrenman ve maç yoğunluğu yaşadığını da belirten Tolga Zengin, teknik direktör Slaven Bilic'in kendisine zorla izin verdiğini belirterek, "Milli takımdan dönüşte idmana geldim. Yoğun maç trafiğinden izin yapamamıştım. Transfer olduğumdan beri ailemi sadece 1 kez görme fırsatım oldu. Annemle telefonda konuştuk. Sesi kötü geliyordu beni özlediği belliydi. Benim de canım sıkıldı. Hocam benim o halimi görünce sebebini sordu ben de anlattım. Maçtan sonra izin olursa bir günde olsa ailemi görmeye gideceğim dedim. Bilic hoca da bana, 'Ailenin yanına git anneni gör. Kafanın rahat olması çok önemli' dedi. Bu kadar güzel bir yaklaşım doğal olarak güzel sonuçlar çıkarıyor. Birbirine yakınlaşma kenetlenme oluyor." diye konuştu.

İstanbul‘a ilk geldiğinde OGS'si olmadığı için köprüden kaçak geçtiğini de bir anı olarak anlatan Tolga Zengin, "Uzun yıllar Trabzon’da yaşayıp İstanbul’a gelince alışmam biraz zaman aldı. İlk geldiğim zaman, köprüden geçiş için kart almamıştım. Gittim HGS almaya. Postanede yoktu. Dedim köprüden alırım. Köprüye girdim çok kalabalıktı. Yani kalem bile yoktu, bir kalem için 15 kişi sıra bekliyor. Dedim burada bize sıra gelmez. Karşıya da geçmem lazım mecbur. Köprüden kaçak geçtim ama sonra cezamı ödedim." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir