Tolga: "Kupayı kazansak yine almayacaktım"

Trabzonspor'un başarılı kalecisi ve takım kaptanı Tolga Zengin TRTSPOR'da yayınlanan Gökhan Telkenar ile İşte Goool programına çok önemli açıklamalar yaptı

Tolga: Kupayı kazansak yine almayacaktım2 senedir mücadele veriyoruz

2 seneden beri bir süreç yaşanıyor içimizde. İnsanlar bir emek veriyor. Karşılığını da almak istiyor. Türkiye'de adaleti savunan herkesin bunu konuşması lazım. Neticesinde biz kendi hakkımızı savunuyoruz. Onlar kendi haklarını savunuyorlar. Bu süreç böyle devam ediyor. Ne olacağı belli olmaz.

Burada sadece kulüpleri değil de sistemi tartışmak lazım değil mi?

Tabi ki herkes emek veriyor. Nasıl biz emek verdik diyorsak onlar da emek verdiklerini söylüyor. Karabük maçından sonra zaten ben sadece futbolcu arkadaşlarımı tebrik ediyorum demiştim. Daha o zaman davalar, olan bir şeylerde yoktu. Bazı şeyleri de görmek için diğer şeylerin açıklanmasına gerek yok yani. Görüyorsun, anlıyorsun. Bazı şeyler açık ortadaydı. Sadece oradan sonra bir süreç başladı.

Kupayı kazansak bile ben almayacaktım

Trabzonspor finalde kupayı kazansaydı 3 Temmuz sürecinden dolayı oluşan bir tepkimiz var. O takımın kaptanı benim. Ben o kupayı almayacaktım. Kupa bana verilecekti. Kişisel olarak ben o kupayı almadığımda benim haricimde birisi o kupayı almaz zaten.

Kararım yönetimi değil beni bağlar

Bu düşüncemden yönetimin haberi yoktu. Benim bir kaç takım arkadaşımla aldığım bir karardı o. Bizim tepkimizdi zaten. Bizimle alakalıydı, bizim yapacağımız bir şeydi bu. Karşılığında da gelecek herhangi bir sıkıntı yine bizi bağlardı. Biz de buna hazırdık zaten. Ben madalya törenine de çıkmadım zaten. Madalya da almadım. Gerek yok. Onlar sembolik şeyler. Kupaydı, madalyaydı çok önemli şeyler değil yani. Kupayı alıp ben kendi evime koymayacağım yani. Yaptırırsın yani problem değil

Mecburiyetten Trabzonspor'da kaldım

Kulübümüze emek veren insanlarla onları çok onare edip ayrılmıyoruz. Öyle bir sıkıntımız var. Ayrılırken biraz daha güzel ayrılmak lazım. Bazı şeyleri gönülden yaşamak lazım. Onların da yardımıyla buraya yeni oyuncular gelecek. Paradan daha önemli şeyler var. Brezilya'dan buraya gelirken yarın Alanzinho'ya soracak buranın nasıl bir kulüp olduğunu, yaşantının nasıl olduğunu. Biraz daha güzel uğurlamak lazım futbolcuları. Bunu Şenol Güneş için de söylüyorum. Camia da apayrı bir insan Şenol Hoca. Ben kendim için söyleyeyim Şenol Güneş'in tırnağı olamayız. Benim hayatımda çok önemli bir yere sahip olan bir insan. Benle sözleşme yenilenirken Şenol Güneş'in sağlığından dolayı benimle sözleşme yenilendi. Yoksa ben kulüpten ayrılıyordum. Benimle sözleşme yenilemiyorlardı. Hoca ısrar etti, ısrar etti. Ona rağmen hala yenilemediler. Sonra mecburiyetten 2 sene yenilediler. Hatta benimle birlikte diğer arkadaşında sözleşmesini 3 yıl uzatmışlardı. Mecburiyetten yani hocanın dediği olmuş olsun diye uzattılar benim sözleşmemi.

Şenol Hoca'nın bizimle vedalaşmasını isterdim

Trabzonspor'daki yeri ayrıdır Şenol Hoca'nın. Hem futbolculuğunda, hem hocalığında her başarıda onun imzası var. Haksız olabilir, doğrudur. Yönetimin kararıdır yargılayamayız. Biz de oranın bir işçisiyiz. Ama hani giderken hocanın bizle vedalaşmasını isterdim. Hocamla vedalaşamadım ancak telefonda konuşabildim. Kimse için böyle olmaması lazım.

Avrupa'da oynamak istiyorum

Yani inanınki şuanda kimseyle konuşmadım, kafamı dinliyorum. Sezon içinde de olan teklifler vardı, onlarla ilgili de daha konuşmadım. Sezonun bitmesini bekledim. Maçlarım vardı, kulübünde kaptanıyım. Yakışan şekilde davranmalıyım. Sözleşmemde bir madde var 5 milyon Euro'ya serbest kalır maddesi ama bu madde yurtiçi maddesi değil ben öyle bir madde koydurmadım. Sadece yurtdışı için koydurmuştum. Bunun için kulübünde rızası gerekiyor. Dediğim gibi ben son kararımı vermedim. Hangi kulüp olur onu da bilmiyorum ama tabi ki her futbolcu gibi ben de Avrupa'da oynamak isterim. Ama bunu süreç gösterecek. Yeni gelen bir yönetim olacak. Onların düşüncesi ne olur bilemiyorum. Hayırlısı olur benim için inşallah. Evet gideceğim ya da hayır gitmeyeceğim diye bir şey düşünmedim.

Bazı futbolcular eşlerini "menajer" diye gösterip kulüpten para aldılar

O yönden bir belirsizlik var ama tabi ki gönlüm Trabzonspor'dan yana. Mesleğimde, Trabzonspor'unda gerektirdikleri var. Trabzonspor'un gerektirdikleri daha ağır basar ama bu yüzden de mesleğime ihanet edemem. Trabzonspor ile hiçbir zaman şart koymadım. Oturdum çay içtim kalktım. Mukavele konuşmadım. Araya menajer sokmadım. İnsanlar bu kulübe eşlerini koydular, babalarını koydular menajerlik parası aldılar. Öyle bir şeye ihtiyaç duymadım. Bu para kulübün parasıydı. Kimsenin de bu kulübe bırakamayacağı paraları bıraktım. Sen bunları yaparken sana sözler veriliyor ama yerine getirilmeyince üzülüyorsun. Benim kırgınlığım ondan yana olmuştu. Biz ne kadar fedakarlık yaptıysak da karşılığını göremedik. Biz kupa peşinde değiliz biz adaletin peşindeyiz. Bize verilen sözlerin yapılıp yapılmaması da para meselesi de değil manevi meseleler yani.

Şenol Güneş Milli Takımı çalıştırabilir

Şenol Hoca takım çalıştırırsa onun kadrosunda olur muyum bunu Şenol hocayla bunu konuşmadım. Ama ben bunu sorsam kendisine bana "kesinlikle Trabzonspor'da" kal der. Ayrıldıktan sonra da sürekli bana takımı toparla tarzında telkinlerde bulundu. Hep böyle derdi. Şu aşamada ben öyle bir şey söylersem bana "boşver " der. Orda kal der bana. Öyle bir insandır o. Tabi hangi takımı çalıştıracağını bilmiyorum hocanın. Yurtdışı olabilir, milli takım olabilir. Onu konuşmadık ama tabi ki her zaman Şenol Hoca ile çalışmak isterim bu bir gerçek. Onun yeri ayrıdır. Hocayla benim gönül bağım var. İnandığım güvendiğim, dürüst bir insan.

Belki tekrar Milli Takıma çağrılırım

Herkes Milli takım kadrosunda olmak ister. Ama tercihlere saygı duymak lazım. Abdullah hoca sağ olsun geçen yıl annemin rahatsızlığı nedeniyle izin istemiştim Milli takımdan. Önemli maçlar olmasına rağmen beni kırmadılar. İstanbul'da kalmam gerekiyordu. O dönem kadroda kaleci olmamasına rağmen Abdullah Avcı bana izin verdi. Ayrı bir saygım var onlara karşı bu yüzden vermeyebilirlerdi. Orda oynayan, bizim yerimize görev alan genç arkadaşlarımız var. Onların hakkını yememek, saygısızlık etmemek lazım. Onları uygun görmüşler saygı duymak lazım. Bize de görev verdikleri zamanlar oldu. Belki ben de çağırıldığım zaman başkaları eleştirebilirdi. Ama dediğim gibi kendi fikirleri, belki önümüzdeki kamplarda yine çağırırlar.

Milli Takım kampında idmanda bile kaleye geçemedim

Fazla yıkıp dökmemek lazım, yapıcı olmak lazım. Milli anlamda çok başarılı gitmiyoruz ama bazı insanlara da güvenmemiz gerekiyor. Bu ülkeye hiç bir katkı sağlamadan giden yabancı insanlar da oldu. O zaman da bile ağzımı açmadım. Milli takım kampında idmanda bile kaleye geçirmiyorlardı. O zaman bile ağzımı açmadım. Bana saygınız yoksa bile Trabzonspor kulübüne saygınız olsun dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.