THY, Eurolig sponsorluğunu 2020'ye uzattı

Türk Hava Yolları (THY) ve Eurolig arasında, THY Yönetim Kurulu Başkanı ve Eurolig CEO’su Jordi Bertomeu'nun katılımıyla sponsorluk anlaşması imzanaldı. 3 yıldır devam eden sponsorluk 2020 yılına kadar uzatıldı. Topçu ve Bertomeu, bu anlaşmanın her iki kurum için önemli olduğunu belirterek, anlaşma kapsamında Avrupa ve Türk basketbolunun önemli gelişmeler sağlayacağını söyledi.

THY, Eurolig sponsorluğunu 2020'ye uzattı

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Euroleague Basketball CEO’su Jordi Bertomeu, sponsorluk anlaşmasını 2020 yılına kadar uzatan sözleşmeye, Ceylan İntercontinental Hotel’de imza attı. Töreni yerli ve yabancı bir çok basın mensubu izledi.

Jordi Bertomeu, bu anlaşmanın Avrupa basketbolu için çok önemli olduğunu belirterek, “Burada bulunmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Birlikte 10 yıl boyunca bizim ortağımız olacağını duyurmak için buradayız. Basketbol tarihindeki en büyük sponsorluk anlaşmasından birine imza atmış oluyoruz. Bizim açımızdan bu duyuru 14 yıllık tarihimizin en büyük haberlerinden bir tanesi. THY, dünya çapında Avrupa basketbolunun bugüne kadar olmadığı kadar duyulmasını ve görülmesini sağladı. Hala önümüzde alınacak büyük mesafeler var. Son 3 yılda Basketbola olan farkındalık 1 milyardan 2 milyara kadar arttı. Bu iş birliğinin göstergesi. Tabi ki bizim yapmış olduğumuz iş birliği sponsorluğun ötesine geçen bir durum. Hem Eurolig basketbolu adına hem de THY adına aktivite geliştirdik.” dedi.

İşbirliği sonucu yapılan organizasyonlarda alınan ödüllerden bahseden Bartemeu, “Bizim beklentilerimizin ötesine geçen bir anlaşma olarak nitelindirmek istiyorum. THY’nin destekleri sayesinde anlaşma maddelerinin ötesine geçen bir yaklaşım oldu. Bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Gerçekten şanslıyız böyle bir lider şirketle çalıştığımız için. Biz bu ortaklaşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

TOPÇU: SPONSORLUKLAR, MARKAMIZA YAPTIĞIMIZ YATIRIMDIR

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da THY’nin Avrupa’nın en kaliteli havayolu şirketi olduğunu vurguladı. Anlaşmanın 5 yıl daha uzatıldığını aktaran Topçu, “Geçen 3 yılda yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı göz önüne alınca bu sözleşmenin yenilenmesinin daha iyi olacağı kanaati oluştu. Bu konuyu Eurolig’in başkanı ile görüşmemiz neticesinde ortaklığımızı 2020 yılına kadar uzatma kararı aldık. Tabi bu karada birçok yenilikler var. THY’nin konumuna da baktığımız zaman son 3 yıl içinde gerçekten inanılmaz bir sıçrayış görüyoruz. Seyirci bakımından, ulaşım bakımından, canlı yayın izleme oranlarına baktığımız zaman THY’nin yolcu sayısına göre bir artık görülmekte.” şeklinde konuştu.

THY’nin uçuş ağının büyüklüğünden bahseden Topçu, şöyle devam etti: “Bu sponsorluklar markamıza yaptığımız bir yatırımdır. En önemlisi 2010 yılında bize aktarılan sponsorluk Eurolig’ti. Fakat isim hakkını kapsamıyordu. Ben kendisine isim hakkıyla bu işe girmek istediğimizi söyleyerek basketbol üzerinden markamıza katkı yapmak istiyoruz diye teklif ettim. Serüvenimiz bu şekilde başladı.

Gelecek 7 yıldaki Final Four’daki sponsorlukları da THY olarak sözleşmenin içine dahil ettik. Artık dörtlü final ve Eurolig’in bütün sponsorlukları THY tarafından devam edecek. THY’nin filosunu 2013 e kadar artırma ve büyüme planları var. Önümüzdeki yıllara baktığımız zaman 274 uçak dahil olacak. Uzun menzilli uçaklarımızda da canlı yayın imkanı var. Eurolig’in maçlarını canlı izletme şansı olacak. İlk etapta 12-13 bin kişi izleyecek. Gelecekte bu rakam 30-40 bine ulaşacak. Bu sözleşme türk ve Avrupa basketboluna da ciddi bir katkı olacak ve bu Avrupa barışına da dolaylı olarak yansıyacaktır.”

Yapılan konuşmaların ardından imza törenine geçildi. Tören sırasında Bertomeu, Topçu’ya basketbol topu hediye etti. Basın mensuplarını sorularını da cevaplayan Bertameu ve Topçu, iki kurum olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerine de imza atacaklarını kaydetti. Topçu, THY’nin 120 milyonluk tanıtım bütçesinin yüzde 12’sini sponsorluk sözleşmelerine ayırdıklarını da duyurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *