TFF'ye sürpriz başvuru!

Kulüpler Birliği, Disiplin Talimatı'nın değişmesi için TFF'ye yazı gönderip, cezalı maçlara kadın ve çocukların da artık alınmamasını istedi. Başkan Cavcav konuyla ilgili açıklama yaptı.

TFF'ye sürpriz başvuru!

FUTBOL SEYiRCiYLE GÜZEL

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı İlhan Cavcav, yaptığı açıklamada Disiplin Talimatı'nın değişmesi için kulüplerin isteklerini belirten bir yazıyı TFF'ye gönderdiklerini söyledi. Cavcav, "Futbol seyirci ile güzel. Seyircisiz oynatılmaması gerekir ama kadın ve çocuklar da çirkin tezahüratta bulununca bunun cezasını yine kulüpler çekiyor.Değişiklik şart" dedi.

3 BÜYÜKLER MAĞDUR OLUYOR

Disiplin cezalarının kulüpleri zor durumda bıraktığını belirten Cavcav şunları söyledi: "Para cezalarının aşırı olması kulüpleri mağdur ediyor. En büyük mağduriyeti de F.Bahçe, G.Saray ve Beşiktaş yaşıyor. Disiplin Talimatı'nda mutlaka değişiklik yapılmalı. E-biletin uygulanmasıyla kötü tezahüratın önleneceğine inanıyorum."

GELECEK YIL UYGULANSIN

Cavcav seyircisiz cezası alınan maçlara gelen kadın ve çocukların kötü tezahüratı nedeniyle kulüplerin ceza aldığını belirterek, "4 maç sınırını geçen her kulüp ceza ile karşı karşıya. Bursaspor bunun örneği. Yarın F.Bahçe, Beşiktaş, G.Saray ve diğer kulüplerimizin başına da gelecek. Yeni talimat gelecek sezon uygulanmalı" diye konuştu.

3 SORU-3 CEVAP

Disiplin Talimatı'nda yapılan değişiklikle kulüpler artık küfürlü tezahürattan daha sık ceza alıyor. 4. kez kötü tezahürattan ceza alan her kulüp, takip eden ilk ihlalde yine saha kapanmasıyla karşı karşıya kalıyor. Bu değişikliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha önce böyle bir şey yoktu. Ligde ikinci yarının başlamasıyla birlikte uygulanmaya başlandı. Stadyumlarda küfürlü tezahüratı elbette hiçbirimiz istemiyoruz. Ancak yeni uygulama kulüpler açısından son derece ağır ve her türlü provokasyona açık. Bir kulübe ceza aldırabilmeniz için oraya yollayacağınız 50 kişinin sadece iki saniye küfür etmesi yeterli hale geldi bu uygulamayla. Daha önce hiç değilse temsilcinin yazdığı rapordan küfür edenlerin sayısına, bu sayının stadyumdaki seyirci sayısına oranına, kaç dakika boyunca küfür ettiklerine bakılıyordu, kriterler vardı. Şimdi tüm bunlar ortadan kalktı. Adil bir uygulama değil açıkçası. Aslında Türkiye futbolunu yönetenler bizlere şunu demek istiyorlar bu kararla, "Şike yapabilirsiniz, ama sakın küfretmeyin!"

Saha kapama nedeniyle gelen seyircisiz cezasının TFF tarafından kadın ve çocuklarla delinmesi sadece Türkiye'de yapılan bir uygulama. Ancak bu cezalı maçlarda kadınların ettiği küfür nedeniyle kulüpler yine ceza alıyor. Sizin görüşünüz nedir?

Bu uygulama da saçmalığın dik alası. En başta, hani bize yeni anayasa ile söz verilen bir şey vardı, "Kadınlara pozitif ayrımcılık" diye, bu ilkeye aykırı. Taraftar giremez ama kadınlar girebilir. Kadınlara, tabiri caizse "kıyak" yaptığımızı düşünüyoruz. Gel gör ki kadınları aşağılayan bir uygulamayla!..

TFF'nin kendi inisiyatifiyle başlattığı 'kadın ve çocukların yasaklı maçları izleme' uygulamasına Beşiktaş, "Biz cezalı maçlarımızda kadın ve çocukları da istemiyoruz" diyerek yeni bir boyut getirdi. Siz bu çıkışı nasıl buluyorsunuz?

Beşiktaş'ın serzenişi çok yerinde. Futbol Disiplin Talimatı verilebilecek cezaları tek tek saymış. 30. maddesinde de "seyircisiz oynama" cezasını düzenlemiş. Burada açıkça diyor ki, (Seyircisiz oynama cezası) Kulübün resmi müsabakasını mutat sahasında seyircisiz oynamaya mahkum edilmesidir." Bu kadar net. Seyircisiz oynayacaksın. Madde "kadınlarla, çocuklara oynar" diyor mu? Bir ayırım yapıyor mu? Hayır, "seyircisiz oynayacaksın" diyor. Sen, keyfine göre seyircisiz oynamayı, kadın ve çocuklar önünde oynamaya çevir, bunu uygulama haline getir, sonra da böyle bir maçtan dolayı kulübe yine ceza ver!.. Dünyanın hiçbir yerinde olmaz elbette, çünkü neresinden bakarsan bak absürt bir uygulama. Cezalı maça kadınları alıyorsun, kadınlar küfür ediyor, temsilci bunu yazıyor, sonra ceza veriyorsun. Kulüp de diyor ki, "Kardeşim benim bu maçımı seyircisiz oynamam gerekiyordu. Kadınları içeriye sen soktun, bana ne cezası veriyorsun?" Bence haklı bir serzeniş. Bir de şu tarafından düşünün: Normalde seyircisiz oynanması gereken bir maçta kadın ve çocukları içeriye aldın. Bu kadınlardan biri, kaldı ki erkekten daha fanatik kadınlar var, elinde bıçakla sahaya daldı hakem ya da futbolcuyu bıçakladı. Sen keyfekeder kadınları içeriye almasaydın böyle bir uygulamada olmayacaktı değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

33 − 23 =