TFF derhal istifa etmeli

TÜRKİYE Futbol Federasyonu (TFF) eski Disiplin Kurulu üyesi ve spor hukukçusu avukat Remzi Kazmaz, UEFA'nın Fenerbahçe ve Beşiktaş'a verdiği cezaları ve TFF'nin durumunu eleştirdi.

TFF derhal istifa etmeliKazmaz, TFF yönetiminin bir an önce istifa etmesi ve Kulüpler Yasası'nın da derhal çıkarılması gerektiğini savundu.

Bodrum'da basın toplantısı düzenleyen Kazmaz, sürecin başından beri yanlış yönetildiğini belirterek, şunları öyledi:

"Mehmet Ali Aydınlar zamanında gün gibi ortada olan olaylarla ilgili puan silme cezasına başvurulsaydı, bugün bu deprem yaşanmayacaktı. Önce Aydınlar gitti. Gelen başkan günü kurtarmaya çalıştı. Ardından 'seçilmiş' Tahkim Kurulu başkanıyla ortaya atılan 'sahaya yansımayan şike şike değildir" çok tartışıldı. En önemlisi bu olayları gizleyen, suçlamaların hedefini saptıran bunların üzerini örtmeye çalışan bir kısım medya günün kurtarılmasının başkahramanı oldu. Ve biz hiçbir kulübe ceza vermeyerek kırılması güç bir rekoru kırdık. Haliyle 2-3 yöneticinin dışında ceza verecek kişi bulamadık.

Futbol başarılarımızla Edirne'den öteye pek geçemediğimiz Avrupa'ya bindirilmiş kıtalarla Türk'ün üstün gücünü göstermek amacıyla yöneticilerimiz ve avukatlarımızla yollara düştük. TFF üstüne düşen görevi fazlasıyla yaptı. Saklamaya çalıştığı suç unsurlarının gün yüzüne çıkmasından çok korkuyordu. Büyük riskler alarak bir yerlere verdiği sözleri tutmak isteyen yöneticiler, şimdi kafalarını ellerinin arasına almış, düşünüyorlar. Evet, ortada bir yanlış hesap vardı. Bu yanlış hesap şimdi UEFA'dan dönüyor. Türk futbolunda deprem etkisi yapan bu kararların artçı deprem şeklinde Türkiye'de devam edeceğini düşündüğümüzde önümüzdeki futbol sezonu bir hayli sıkıntılı geçecek."

Remzi Kazmaz, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin temyize yapacakları başvuruları sonucunda en güzel kararın, Fenerbahçe'ye 2 maç, Beşiktaş'ın cezasının kalkması şeklinde çıkabileceği inancını koruduğunu belirterek, "Yöneticilerle ilgili kararda ise UEFA, ömür boyu hak mahrumiyeti verebilmek için ek rapor istediği için yapmıştır. Çünkü UEFA'da kulüplere ayrı kişilere ayrı hukuk mantığı yok. UEFA bu kararlarıyla ülkenin hukukuna yön verdi. Bu kararıyla Türk futboluna ağır bir darbe vurdu. 2013-2014 sezonu sönük ve sıkıntılı geçecek. TFF'nin eli kolu bağlandı. Şimdi yargısız infazlar başlayacak. Herkes eteğindeki taşları dökecek" dedi.

Remzi Kazmaz UEFA'nın eksik karar verdiğini belirterek şöyle devam etti:

"Öncelikle kulüplere ceza verilip, kişilerle ilgili kararın ertelenmesi ve ek rapor istenmesi kararın kendi içerisindeki çelişkisidir. Haliyle kulüpler tek başına şike yapamaz. Bu şike gerçek kişiler, yöneticiler aracılığıyla oluyorsa neden önce kişilerin durumunu açıklamadın? UEFA bu aceleci tavrıyla bu kararların adilane olması konusunda eleştiriler alacaktır. Alınan kararlardaki deliller, Türkiye'de adli yargıda devam eden mahkemelerdeki dosyalardaki mevcut delillerdir ve aldığımız kararlarda bu delilleri kullanıyorsunuz. Halbuki sportif kararlarda elde mevcut TFF kararları var. Ama TFF'de bir ceza olmadığından, adli yargı karar ve delillerini kullanmak zorunda kalıyor. Ama adli yargı kararları henüz kesinleşmedi. Bu konu tartışmalıdır."

Kazmaz, artık ve kulüpler ve onların yöneticileri ile Türk futbolunun patronu TFF'nin ehil eller tarafından yönetilmesi gerektiğini belirterek, "Kulüpler bu sürecin altında kalacak. TFF'nin bir an önce istifa ederek gelecek sürecin önünü açması gerekir. Kulüpler Yasası'nın derhal çıkartılması Türk sporunun bir adım öne gitmesini sağlar. Devrim niteliğindeki bu yasa Türk sporunu kurtarır. Spor mahkemeleri kurulmalıdır. Artık Türk futboluna yön verenler bir grubun bir siyasi partinin veya farklı rant çevrelerinin kişileri değil, bu konuda deneyimli, ilkeli dürüst, namuslu insanlardan olmalıdır. Bu nedenle TFF delege yapısı değiştirilerek seçimlere böyle gidilmelidir" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir