Tarihi savunmada yaşananlar

UEFA Disiplin Kurulu'nun şike iddialarıyla ilgili verdiği 2+1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına itiraz eden Fenerbahçe Kulübü'nün, UEFA Tahkim Kurulu'ndaki 7 saat süren savunması sona erdi.

Tarihi savunmada yaşananlar

İsviçre'nin Nyon kentinde bulunan UEFA merkezindeki duruşmalı toplantıda, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler, kulüp avukatları ve şahitler hazır bulundu. Tarihi duruşmanın ardından ilk sözler! Savunmada ilk sözü yedi kişilik Türk ve yabancılardan oluşan avukatlar alarak, Disiplin Kurulu'nun verdiği kararla ilgili itirazlarını sundu. Duruşmada daha sonra soruşturmaya konu maçlar tek tek ele alındı ve şahitler dinlendi. Zaman zaman ara verilen duruşmanın sonlarına doğru Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım da söz aldı. Daha sonra avukatlar tekrar değerlendirmelerde bulundu.F.Bahçe Heyeti, UEFA Merkezi'nden ayrıldı. Duruşmalı toplantı yaklaşık yedi saat sürdü. Toplantı devam ederken şahitlerden bazıları UEFA Merkezi'nden ayrıldı. Şahit olarak çağrılan gazeteci Ertuğrul Özkök, UEFA Genel Merkezi'nden ayrılırken basın mensuplarının, "İntibanız nedir?" sorusu üzerine, "İntibam olamaz. Çünkü karşınızda yüzlerinin ifadelerini anlamadığımız insanlar var" dedi.

UEFA Tahkim Kurulu'nun, sarı-lacivertli kulüp hakkındaki kararını 15 Temmuz Pazartesi günü açıklaması bekleniyor.

Savunmamızı sağlam temellere dayandırdık

Yaklaşık 7 saat süren savunmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Aytöre, "Uzun ve yorucu bir tempo oldu. Savunmamızı yaptık, ek delillerimizi sunduk, tanıklarımız dinlettik. Bizim delillerimizin çok net olduğunu belirttik. Bence iyi geçti. Duruşmanın uzun sürmesi, olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmemeli. Disiplin müfettişi daha önce kullanmadığı argümanlar kullandı" dedi.

Rahatsızlıklarının artarak devam ettiğini söyleyen Aytöre, "Rahatsızlıklarımız artarak devam ediyor. Yeri geliyor müfettiş polis fezlekesine dayanıyor, birden dönüyor TFF'nin kararlarını baz almak gerekiyor diyor. Her soruya cevap verecek bir savunma yaptık. Bizle hukukçuyuz, karar göre görüşürüz" diye konuştu.

Daha önce basında yer alan 'Tahkim'in kararına güvenmiyoruz' şeklindeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını dile getiren Tolga Deniz  Aytöre, konuyla ilgili, "Tahkim Kurulu'na güvenmiyoruz diye bir ifade kullanmadık. Bizim dellilerimiz çok net. Tahkim Kurulu'na cımbızla alıp çektiğiniz konuşmalarla spor adamlarını koskoca camiayı yargılayamazsınız dedik. Daha önce uyguladığınız kararları niçin konu Fenerbahçe olunca uygulamadığını sorduk. Niçin bu kadar ağır cezalar istendiğini sorduk. Cevabını ilerleyen günlerde alacağız" ifadelerini kullandı.

Disiplin müfettişinin daha önce kullanmadığı argümanlar kullanıldığını vurgulayan Aytöre, İlk rapora göre farklılıklar vardı. Disiplin müfettişinin daha önce kullanmadığı argümanlar kullandı. İlk duruşmadaki argümanlar farklıydı. Disiplin kurulu kararındaki argümanlar da farklıydı. Şimdi yeni disiplin kurulu argümanları geldi. Onlar da farklı. Daha farklı maçlar var. Biz disiplin kurulu müfettişine sorduk. 'Şimdi gösterilen maçlar daha önce neden yoktu?' diye. Müfettişin cevabı ben istediğim maçı gösteririm oldu" şeklinde konuştu.

Aytöre ayrıca, savunma süresinin uzun olmasının olumlu ya da olumsuz hiçbir şekilde algılanmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir