Suat Kılıç, 'Dopinge savaş açtık'

Suat Kılıç, dopinge karşı 'tereddütsüz sıfır tolerans' bakış açısıyla yaklaştıklarını söylerken, 'Gerekirse ilave kanun çıkarırız' dedi

Suat Kılıç, 'Dopinge savaş açtık'

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na adaylığı için bulunduğu Lozan'da gündemdeki konulara dair çarpıcı açıklamalar yaptı. 2020 Olimpiyatları için İstanbul'un şansının çok yüksek olduğunu söyleyen Bakan Kılıç, “Avantajımız ne? Spor yatırımlarının arkasında duran bir Başbakan var. Spordaki yatırım bütçesinin artmasından da kaygı duymayan, bilakis '15 kat artırdık' diye övünen bir Başbakan var. Bu avantaj, ben bu avantajı en iyi biçimde fiilen uygulamaya koymuş olmanın gururunu yaşıyorum” diye konuştu. Bakan Kılıç, özel sektörün de yatırımlara ve kulüplere sponsorluk yapması için teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. 

DOPİNG YAKALANMAZ DEĞİL

Son dönemde artan doping olaylarıyla ilgili olarak “tereddütsüz sıfır tolerans” bakış açısıyla yaklaştıklarını söyleyen Bakan Kılıç, “Dünyada artık herkes biliyor ki, doping yakalanamaz bir faktör değil. Bu numune sıklıkları devam ettiği sürece, doping, kullanan herkesin yakalanacağı bir unsur. Herkes bunu bilecek ve buna göre hareket edecek. Gerekirse ilave bir kanun çıkarma yönünde de tedbirimizi alırız” dedi. Dopingle mücadelede kararlı olduklarını belirten Bakan Kılıç, “Önemli olan şudur; tepeden tırnağa kadar herkesin dopingle mücadele konusunda kararlı olması. Bu kararlılık olduğu takdirde sporcu da buna  teşebbüs etmez” ifadelerini kullandı. 

Futbol, sorununu  kendi çözebilmeli

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türk futbolunun içinde bulunduğu problemlerle ilgili olarak, “Futbol özerk yapı içerisinde kendi sorunlarına dinamik çözümler bulabilmeli. Eğer yargıya intikal eden konularla ilgili ben konuşmuş olsaydım, bu iş bugün daha içinden çıkılmaz bir hale gelmiş olurdu. Yargı ve Tahkim kararları, bunlar kendi mecrasında ilerlemesi gereken konulardır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir