Roberto Carlos: Hefefimiz UEFA Avrupa Ligi bileti alabilmek

Sivasspor Teknik Direktörü Roberto Carlos, ligde ilk dörde girerek UEFA Avrupa Ligi bileti almak istediklerini söyledi

Roberto Carlos: Hefefimiz UEFA Avrupa Ligi bileti alabilmek

Gençlik Spor Dergisi’ne açıklamalarda bulunan efsane futbolcu, birçok takımdan teklif almasına rağmen Sivasspor’u tercih etmesini şöyle açıkladı:

“Her şey başkan ile direkt diyalog kurarak başladı. Bana buraya gelme imkanını sundu. Takımı üst sıralara taşımanın, gelecek planları arasında var olduğunu söyledi. Türkiye’de başarılı olacak bir takım oluşturma düşüncesindeydi. Bu planlama da benim çok hoşuma gitti ve buraya geldim. Şehirden, takımdan, tesislerden, yönetimden her şeyden mutluyum.” dedi.

Brezilyalı hoca, iyi bir takım oluşturarak uzun vadede Spor Toto Süper Lig’de ilk dörde girerek UEFA Avrupa Ligi biletini almaya çalışacaklarını ifade etti.

Spor Toto Süper Lig’in kalitesi hakkında ise Roberto Carlos, şunları dile getirdi: “2007 yılından bu yana Türk futbolunda hızlı bir gelişim var. Önceden hem basın hem de taraftarlar, sadece Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray üzerine yoğunlaşıyorlardı ama artık Trabzonspor’un yanı sıra Bursaspor ve Sivasspor da var. Bunlar çıkış yakalayan takımlar. İngiltere Premier Ligi’nde de bunun örneklerini görüyoruz. Birçok takım üst sıraları zorluyor. Aradaki fark azaldığı zaman ligin kalitesi de paralel olarak artıyor.”

Bu arada TFF’nin bu sezon uygulamaya almış olduğu yabancı oyuncu kuralı hakkında ise Sivasspor’un yeni hocası, “Burada önemli olan kaliteli iyi yabancı oyuncuları Türkiye’ye getirmek. Bu şekilde kaliteyi bir üste taşıyorsunuz ve Avrupa’da sahne almaya başlıyorsunuz. Federasyon bunu bloke etmiş durumda şu an. Fakat yarışmakta olduğumuz Avrupa kulüplerine biraz daha yaklaşmak adına, gerekli olduğunu düşünüyorum. Yabancı oyuncu sınırlamasını biraz daha açabilirler.” diye konuştu.

Son yıllarda Türkiye’ye yıldız oyuncuların geldiği ve bu oyuncuların neden Türkiye’yi tercih ettiği şeklindeki bir soruya ise Brezilyalı teknik adam, “Bana göre Türkiye’de hayat standartları yüksek. Eskiden, ‘Futbolcu Rusya’ya veya Türkiye’ye kariyerinin sonunda gider’ şeklinde bir anlayış vardı. Bizler belki de bu mantalitenin değişmesinde pay sahibi olduk. Söz konusu isimler, sahaya girip ellerinden geleni yapıyor. Taraftarlar da bunu görüyor. Türkiye’de taraftarların futbol tutkusu inanılmaz. Bu faktör de yıldız isimleri Türkiye’ye çeken sebeplerden biri bence.” cevabını verdi.

Fenerbahçe’de oynadığı yılları değerlendirmesi istenildiğinde ise Roberto Carlos, şunları kaydetti:

“Fenerbahçe’de 2,5 yıl geçirdim. Hem Türkiye Kupası'nda hem de ligde şampiyon olduk. Şampiyonlar Ligi’nde başarılı bir dönem geçirmiştik. Bazen durup düşündüğümde ‘Acaba bir sene daha kalsa mıydım?’ diye soruyorum kendime; ancak kader bir şekilde yollarımızı ayırdı.”

“Yıllarca formasını giydiğiniz Real Madrid’de bir gün teknik direktör olmak ister misiniz?” sorusuna ise Roberto Carlos, şu karşılığı verdi:

“Real Madrid’de forma giyeceğim aklıma gelmezdi, oynadım. Fenerbahçe ve İnter de aynı şekilde. O yüzden hayatta her şey olabilir. Tahmin edemiyorsunuz. İki yıl Sivas’tayım. Şu an tek düşüncem burada kazanacağım başarılar. Ben tek başıma hiçbir şey yapamam, bunu biz yapacağız. Şu anda hayatımın 24 saati Sivasspor. Fakat ileride ne olur bilemem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir