Mardin'de yaz olimpiyatları başladı!

Mardin'de düzenlenen 8. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yaz Spor Oyunları görkemli açılış töreniyle start aldı.

Mardin'de yaz olimpiyatları başladı!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan 22 ilden 2 bin 200 sporcu ve spor insanın katılımıyla gerçekleştirilin oyunlar, Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürü Mustafa Kuzu tarafından Atatürk anıtına konulan çelekle başladı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan katılımcı sporcuların kortej halinde Mardin şehir stadına kadar süren yürüyüşü ile oyunların açılış programı seremonisi ile devam etti. Stada gelişlerinde resmi geçiş töreninin ardından stattaki yerlerini alan katılımcılar, saygı duruşunun ve İstiklal Marşını birlikte okudular.

Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Belediye Başkanı Av. Mehmet Beşir Ayanoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Ömer Kalkan, İl Emniyet Müdürü Derviş Kara, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce ile diğer kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda davetlinin hazır bulundu. Folklor gösterisinin ardından oyunların açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürü Mustafa Kuzu, Mardin'de ilk kez böylesine kapsamlı bir sportif etkinliğin düzenlendiğine dikkat çekti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yaz Spor Oyunlarının 8.sine Mardin olarak ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Kuzu, "Bu etkinliğin Mardin'de yapılacak olmasının haberini oyunların başlangıç tarihinden 20 gün önce bizlere bildirildi. Böylesine ciddi bir etkinlik için Mardin'in oyun görülmesi müdürlüğümüzü hemen harekete geçirdi ve kurumdaki arkadaşlarımızla birlikte Sayın valimizin himayelerinde belediyemizle, diğer ilgili kurumlarımız ve sponsorlarımızla harekete geçtik. Bu süre içerisinde etkinliklerin yapılacağı spor alanlarımızı belirledik. Statlarımızı ve spor alanlarımızı bakımdan geçirerek etkinlikler için hazır hale getirdik.

Bu süre içerisinde bizlere büyük desteği olan bakanlık yetkililerimiz başta olmak üzere Sayın valimizin şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Ömer Kalkan ise, Mersinde düzenlenen Akdeniz oyunlarının ardından bir büyük etkinliği de Mardin'de gerçekleştiriyor olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti. Kalkan, centilmenlik içerisinde geçeceğine inandığı oyunların Mardin'in tanıtımına katkıda bulunacağını söyledi.

Etkinliğe katılan şehirlerin isimlerini tek tek anons ederek alkışlatan Mardin Belediye Başkanı Av. Mehmet Beşir Ayanoğlu, çocuklarını etkinliğe gönderen sporcu ailelerine teşekkür ederek, "Sizi büyütüp bugünlere kadar getiren anne ve babalarınız ile öğretmenlerinizin ellerinden öpüyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Centilmenlik içerisinde birbirinizle yenişmeye çalışacaksınız. Ama buradan ayrılırken burada yaşadığınız güzellikleri bir ömür boyu hatırlamanızı ve birbirinizle kuracağınız dostlukları yaşam boyunca sürdürmenizi istiyorum" diye konuştu.

Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Atatürk'ün "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" vecizesini hatırlatarak, "Buraya değişik illerden spor yapmak ve sporda yarışmak için geldiniz. Yapılacak oyunlarda ve yarışmalarınızda kaybeden olmayacaktır. Spor yapan herkes; zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklı olmalıdır. Ben hepinizin ahlaklı birer sporcu olduğunuza inanıyor ve her birinize ayrı ayrı başarılar diliyorum" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yerel sanatçılar tarafından verilen konserlerle oyunlara katılan sporcular halaylar çekip, oyunlar öncesi stres atmanın fırsatını buldular.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir