Lionel Messi ifadeye çağrıldı

İspanya La Liga ekiplerinden Barcelona’nın dünyaca ünlü futbolcusu Lionel Messi ve babası Jorge Horacio Messi, gelir beyanatında usulsüzlük yaptığı yaptığı gerekçesiyle haklarında açılan davada sanık olarak 17 Eylül’de ifade verecek.

Lionel Messi ifadeye çağrıldıBarcelona Mahkemesi, Savcı Raquel Amado’nun hazırladığı 4,1 milyon Euro vergi kaçırmakla ilgili iddianamesini kabul etti.

İddianamede, Lionel Messi’nin 2007, 2008 ve 2009 yılları arasında imaj haklarını vergi cenneti ülkelerde oluşturulan paravan şirketlere devrederek vergi kaçırmakla suçlanıyor.

Vergi kaçırma fikrinin baba Jorge Horacio Messi’ye ait olduğu belirtilen iddianamede, Messi daha 18 yaşına basmadan 2005 senesinde söz konusu şirketlerin kurulduğu ve ünlü yıldız tarafından daha sonra noterde onaylandığı öne sürülüyor.

Bu şekilde Lionel Messi, 2007’de net 2 milyon 558 bin 771 Euro, 2008’de 3 milyon 817 bin 733 Euro ve 2009’da 3 milyon 798 bin 181 Euro gelir elde etti.

İddianameye göre Arjantinli futbolcu, üç senede imaj haklarından kazandığı 10 milyon 174 bin Euro'nun, 4 milyon 164 bin Euro'sunu İspanya devletine vergi olarak ödemesi gerekiyordu.

Geçen Çarşamba günü soruşturma açıldığı zaman Facebook hesabından iddialara cevap veren Messi, “İspanyol savcılığının başlattığı soruşturmayı basından öğrendik. Bu bizde şaşkınlığa neden oldu çünkü biz hiçbir zaman usulsüzlük yapmadık. Her zaman danışmanlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda vergi yükümlülüklerimizi yerine getirdik, ve onlar bu durumu açıklığa kavuşturma görevini üstleneceklerdir.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir