Libyalı futbolculara Ramazan yasağı

Libya Kadın Futbol Milli Takımı Ramazan ayı nedeniyle önemli bir turnuvaya katılmaktan vazgeçti. Haberi Cuma günü İngiliz The Guardian gazetesi duyurdu.

Libyalı futbolculara Ramazan yasağıLibya Milli Takımı, Almanya hükümeti tarafından düzenlenen büyük çaplı Discover Football turnuvası çerçevesinde Mısır, Ürdün, Lübnan, Filistin, Tunus ve Almanya takımları ile karşılaşacaktı.

Ancak Libya yönetimi turnuvaya katılmalarını yasakladı. Yasağa gerekçe olarak ise kutsal Ramazan ayında tutulması gereken orucu gösterdi.

Gazete haberine göre, kararın alınmasında yerel radikal İslamcıların uyguladığı baskı etkili oldu. İslamcılar, takımın turnuvaya katılması halinde ciddi tepkilerle karşı karşıya kalınacağı konusunda tehdit etti.

Guardiyan gazetesi, Libya Kadın Futbol Milli Takımı oyuncularının olayın bir ayrımcılık olduğunu ifade ettiklerini yazdı.

Ayrıca, kadın sporcular radikal İslamcıların kendilerini de tehdit ettiğini ve bunda dolayı takımın büyük bir gizlilik içinde antrenman yapmak zorunda kaldığını ifade etti.

Rusya'nın Sesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.