İzmir atletizmin performans üssü olacak

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi yaptığı açıklamada İzmir'de Yüksek Performans Merkezi açılması için çalışmalara başladıklarını açıkladı...

İzmir atletizmin performans üssü olacakGençlik ve Spor Bakanlığı, Atletizm Federasyonu ve Turkcell işbirliğiyle İzmir'de kurulacak Yüksek Performans Merkezi'nde Türk atletler, dünyanın en iyi antrenörleri, dünya ve olimpiyat şampiyonlarıyla çalışma fırsatı bulacak.

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turkcell'in İzmir'de Yüksek Performans Merkezi açması için sponsorluk anlaşması imzaladıklarını kaydetti.

Merkezin Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) akreditesi olacağını ifade eden Terzi, şöyle konuştu:

"Dünyanın en iyi başantrenörleri ve yardımcı antrenörleri, antrenörlerimizle bir araya gelecek. Dünya ve olimpiyat şampiyonları da bizim sporucularımızla kamp ve eğitimlerde bir arada olacak. Burada laboratuvar da bulunacak. Sporcuların kan ve diğer değerlerle analizleri burada yapılacak. Buradan gelen raporlarla olimpiyat aday kadroları ve elit atletlerin analizleri yapılacak. Veriler tek elde toplanacak. Merkez için Gençlik ve Spor Bakanlığımız 14 milyon, Turkcell de 14 milyon lira destek verdi. Merkezi Türk atletizminin penceresi olarak görüyoruz. Hizmete girdiğinde hatalarımız en aza inecektir. Bakanlık tarafından sağlık merkezinin tahsisi bize yapıldı. Ege Üniversitesi ile protokol imzalayacağız. Buradaki labratuvarları ve öğretim görevlilerinden yararlanacağız. Prof. Dr. Muzaffer Çolakoğlu, bizim akademik ve bilim kurulumuzda. Onlar da destek veriyor. Dünya atletizmindeki bilim anında Türkiye'de olacak. Türk atletizminin ışığı olacak. Önümüzdeki günlerde tadilatı başlayacak."

Terzi, merkezi yıl sonuna kadar kullanılabilir duruma getirmek istediklerini kaydetti.

"Olimpiyat şampiyonları yetiştiriyoruz"

Terzi, Brezilya'da düzenlenecek 2016 olimpiyatlarına 60 sporcuyla gitmek istediklerini söyledi. Terzi, Türkiye'nin de aday olduğu 2020 olimpiyatlarına da 100 atletle katılmayı planladıklarını bildirdi.

Atletizmde başarılı olmak için tek branşta en çok ve yeni bilgiye sahip antrenörlerle çalışılması gerektiğini anlatan Terzi, şöyle devam etti:

"Bu yüzden yurtdışından 5-6 sözleşmeli antrenör getirdik. Olimpiyat şampiyonu yetiştiriyoruz. Fatih Avan, antrenörü Sergey Makarov ile çalışıyor. Makarov, olimpiyat ve dünya şampiyonudur. Sporcularımız olimpiyat şampiyonlarıyla çalışıyor. Sporcular, en iyi nerede çalışıyorsa oraya gönderiyoruz. Onları için en iyi ortamları hazırlıyoruz. Puanlı atletizmde Balkanların hiçbir ülkesini geçemiyorduk. Şimdi hepsini geçiyoruz. Avrupa'da Birinci Lig'deki bütün ülkeleri geçiyoruz. Süper Lig'de de 12 ülke arasındayız. Dünyada 2004'te 35'inci sıradaydık. 2008'de 24'üncü sıraya geldik. 2012'de 213 ülke arasında madalya sıralamasına bakıldığında 9'uncu sıradayız. Eskisiyle mukayese edilemeyiz. Bunu 8 yılda gerçekleştirdik. 2004-2012 yılları arasında Avrupa'da 55 madalya aldık. Başarılı olduğumuzda sponsorlar geliyor."

Terzi, Türkiye'nin daha önce Avrupa Atletizm Birliği'nde yönetimi kurulu üyesinin, IAAF'da herhangi bir görevlisinin bulunmadığını anımsattı.

Şu anda Türkiye'den Avrupa Atletizm Birliği'nde iki dönemdir yönetimi kurulu üyesi Salih Münir Yaraş'ın bulunduğunu vurgulayan Terzi, "Dünya Dağ Koşuları Federasyonunda Erhan Başoğlu, IAAF'ın şampiyonalarında görev alan teknik delege Can Korkmazoğlu var. Balkan Ülkeleri Asbaşkanı olarak ben varım. Oralara daha çok üye seçtirebilirsek lobimiz artacak ama yine de ağırlığımız var. IAAF Asbaşkanı Sebastian Coe'nun getirilmesinde, Sergei Bukka'nın asbaşkanlığa getirilmesinde bizim lobimizin çalışmaları var" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.