İstanbul Maratonu'nda doping şoku

Bu yıl 35'incisi düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu'nu erkeklerde birinci tamamlayan Kiprotich'in doping numunesinin pozitif çıktığı bildirildi.

İstanbul Maratonu'nda doping şoku

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ Genel Müdürü Alparslan Baki Ertekin, yaptığı açıklamada, 35. Vodafone İstanbul Maratonu'nu erkeklerde birinci tamamlayan Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich'in A numunesinde yasaklı madde tespit edildiği bilgisini aldıklarını belirtti.

Ertekin, "Profesyonel sporcular için uygulanan doping testinde biz Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'yle çalışıyoruz ve numuneleri de onlara teslim ediyoruz. Bize gelen bilgi, Kiprotich'in A numunesinin pozitif olduğu yönünde" diye konuştu.

Organizasyonda dereceye giren sporculara verilen para ödülleri konusuna da açıklık getiren Ertekin, şöyle konuştu:

"Biz zaten bu ödemeleri yapmak için doping testi sonuçlarını bekliyoruz. Normalde dün ödemelerini yapacaktık. Ancak bu doping haberi gelince, sadece Kiprotich'in değil, erkekler kategorisindeki diğer sporcuların da ödemesini durdurduk. Çünkü bu durum kesinliğe kavuştuğunda, sıralama yeniden oluşacak ve biz de ödemeleri buna göre gerçekleştireceğiz."

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda, birinciye 50 bin dolar, ikinciye 25 bin dolar, üçüncüye 15 bin dolar, dördüncüye 10 bin dolar ve beşinciye de 8 bin dolar ödül verilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *