İngiliz futbolunda şike skandalı

İngiltere'de oynanan futbol maçlarında şike yapıldığı iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı.

İngiliz futbolunda şike skandalı

Ulusal Suçla Mücadele Birimi'nden (NCA) yapılan açıklamada, "Futbolda şike iddiası üzerine ülke çapında yürüttüğümüz soruşturma kapsamında 6 kişi gözaltına alınmıştır" denildi.

Açıklamada, soruşturmanın ana ekseninde şüpheli uluslararası bahis şirketlerinin yer aldığı ve NCA'in, İngiltere Futbol Federasyonu (FA) ile ülkedeki kumar etkinliklerini denetleyen Kumar Kontrol Komisyonu ile ortaklaşa bir çalışma yürüttüğü kaydedildi.

FA'nın internet sitesindeki açıklamada ise soruşturmanın yakından takip edildiği ve gerekli mercilerle irtibata geçildiği bilgisi yer aldı.

Şike operasyonu, ada basınında geniş yankı uyandırdı. The Telegraph gazetesi, göz altına alınanlar arasında bir dönem Premier Lig'de Bolton Wanderers forması giyen ve şu an oyuncu menajerliği yapan Delroy Facey'in de yer aldığını öne sürdü. Gazetede yer alan haberde, uluslararası arenada tanınan ve maçlarda şike yaptırdığı öne sürülen Asya kıtasından gelen bir kişinin, İngiltere'ye geçen hafta giriş yaptığı ve göz altına alındığı kaydedildi.

Ada basını, Premier Lig'deki maçların şike kapsamında yer almadığını iddia ederken, ülkede uzun yılların ardından güvenlik güçlerinin ilk kez şüphelileri suçlamaya yetecek derecede kanıt bulduğunu vurguladı.

Gözaltına alınan kişilerin kimliklerinin, soruşturmanın gizliliği nedeniyle açıklanmadığı ve operasyonların artarak devam edeceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir