İmparator’un A Milli karnesi

A Milli Takım’da 3. Fatih Terim dönemi dün resmen başladı. Abdullah Avcı’nın görevinden istifa etmesinin ardından Galatasaray Yönetimi ve Fatih Terim’e teklif götüren Türkiye Futbol Federasyonu, dün bir basın toplantısı düzenleyerek A Milli Takım’ın teknik direktörlük görevini Fatih Terim’e emanet ettiklerini açıkladı.

İmparator’un A Milli karnesi

Galatasaray'ın teknik direktörü Fatih Terim, zor bir dönem geçiren A Milli Takım'ın teknik direktörlüğünü de üstlenerek elini taşın altına koydu. Dünkü basın toplantısında, ‘Ay-yıldız ve bayrak söz konusu olunca görev kaçınılmazdır' diyen Terim, milli duyguların ve milli takımın o eski ruhunun kazanılmasında büyük çaba harcayacağının en önemli sinyallerini verdi.

Daha önce 2 kez A Milli Takım'ı çalıştıran Terim, hem Galatasaray'ın hem de A Milli Takım'ın teknik direktörlüğünü yaparak, kendi kariyeri açısından da yine bir ilke imza atacak. Daha önce buna benzer bir durumu, teknik direktör Mustafa Denizli'de yaşamıştı. 1987 yılında hem Galatasaray'ı hem de A Milli Takım'ı çalıştıran Denizli, milli takım grup eleme maçlarında başarısız sonuçlar alınca görevinden istifa etmişti.

FATİH TERİM'İN MİLLİ TAKIM KARİYERİ

A Milli Takım'ın başında Türkiye'ye birçok başarı getiren Fatih Terim, ay-yıldızlı takımdaki 3. döneminde de ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Dün, Türkiye Futbol Federasyonu'nun binasında gerçekleşen basın toplantısında yaptığı açıklamalarla 2014 Dünya Kupası yolunda, son 4 maçı olan grup eleme mücadelesinde el birliğiyle büyük çaba sarf edeceklerini de vurguladı.

FATİH TERİM'İN A MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRLÜK KARİYERİNDEN NOTLAR

Ekim 1993'de Sepp Piontek'ten boşalan A Milli Futbol Takımı'nın başına geçen Terim, 27 Ekim 1993 - 19 Haziran 1996 tarihlerinde ay-yıldızlı ekibi çalıştırdı. Terim, milli takımın başında 1996 yılında Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkı kazanarak bir ilke imza attı. Deneyimli teknik adam, Avrupa Şampiyası'nda alınan başarısız sonuçların ardından istifa kararı alarak, milli takımdaki ilk dönemini de sonlandırmış oldu. Fatih Terim, milli takımın ardından kariyerine Galatasaray'da sürdürerek burada 4 lig şampiyonluğu ve 1 UEFA kupası kazanarak ülke futbol tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Galatasaray'ın ardından İtalya'da Fiorentina ve daha sonra Milan'ı çalıştıran Terim, kırmızı-siyahlı ekipte yaşadığı anlaşmazlıkla sonucu görevinden istifa etmişti.

2002-2004 yıllarında tekrar Galatasaray'ın teknik direktörü olan Fatih Terim, sarı-kırmızılı kulüpte yaşanılan başarısızlık sonucu görevinden istifa etti ve 2005 yılında tekrar A Milli Futbol Takımı'nın başına getirildi. Ay-yıldızlılarda 2. dönemini yaşayan Terim, 17 Ağustos 2005 - 14 Ekim 2009 tarihleri itibariyle milli takım teknik direktörlüğü görevini sürdürdü.

A Milli Futbol Takımı tarihinde en fazla maça çıkan teknik adam unvanının sahibi olan Fatih Terim, 7 Şubat 2007'de Gürcistan maçıyla 55. kez ay-yıldızlı takımın başında sahaya çıkarak, Coşkun Özarı'nın rekorunu kırdı. A Milli Takım ile en çok galibiyet alan teknik direktör unvanının da sahibi olan Fatih Terim, ay-yıldızlı takımın başında yaptığı toplam 92 maçta, 43 galibiyet, 26 beraberlik, 23 yenilgi alırken, 136 gol atıp, kalesinde 101 gol gördü.

Türk Milli Takımı'nı 1996'da İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası finallerine ilk kez taşıyan Terim, 2008'de İsviçre ve Avusturya'nın ortaklaşa düzenledikleri Avrupa Şampiyonası'nda yarı final oynayarak tarihi bir başarı elde etti.

Ayrıca A Milli Takım'da katıldığı EURO 2008'de büyük bir başarıya imza atan Fatih Terim ve öğrencileri, yarı finale kadar yükseldi. Yarı finalde Almanya'ya kaybeden ay-yıldızlılar, milli takımın Avrupa Şampiyonası karnesinde en iyi dereceyi elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir