Güreşi "uluslararası arena"ya taşımak istiyor

Edirne Belediyesi, kentin sembollerinden biri olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni ulusal boyutta gerçekleştirmek için çalışma başlattı.

Güreşi

Edirne Belediyesi, kentin sembollerinden olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni uluslararası arenaya taşımak istiyor.

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altı buçuk asrı geride bırakan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin, olimpiyatların ardından en uzun soluklu spor organizasyonu olduğunu söyledi.

Kırkpınar gibi bir değerin daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Sedefçi, "Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Amerika'nın herhangi bir kentinde olsa 10-15 milyon turist gider izlemeye. Bizim de Kırkpınar'ı bu hale getirmemiz gerek. Bakanlık destek vermezse ata yadigarı güreş bu şekilde gider" dedi.

Yağlı güreşi uluslararası bir organizasyon haline getirmek istediklerini belirten Sedefçi, şöyle konuştu:

"Yağlı güreşi uluslararası boyuta taşımak için hazırladığımız projeyi Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a ilettik. Ayrıca yağlı güreşe enstantane katmak, sürelerinde düzenleme yapmak gibi isteklerimizi de belirttik. 'Edirne'de Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar seviyesinde uluslararası yağlı güreş şampiyonası yapalım' teklifimizi ifade ettik."

Sedefçi, Kırkpınar ile ilgili düşüncelerini belediye olarak maddi açıdan tek başlarına gerçekleştirme şansları olmadığını belirtti.

Kırkpınar organizasyonunda gerekli harcamaları yaptıklarını ancak uluslararası bir çalışma yapmaya imkanları olmadığını aktaran Sedefçi, şöyle devam etti:

"Bu işi biz Kırkpınar'da belediye olarak zaten yapıyoruz. Pehlivanın yolluğunu, ödülünü, konaklamasını karşılıyoruz ama uluslararası boyutta buna imkanımız yok. Er meydanı bomboş duruyor. Yazık, günah. Orada bir hafta 10 gün gündüz 50 ülkeden gelen pehlivanlar güreşsinler. Akşamları o ülkelerden müzik grupları gelsin konser versin."

Sedefçi, yağlı güreşin uluslararası arenaya çıkarak kurtulabileceğini kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *