Galatasaray yenerse kasasını dolduracak

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde Juventus'u yenmesi durumunda adını bir üst tura yazdıracağı gibi, kasasını da dolduracak.

Galatasaray yenerse kasasını dolduracak

Juventus maçı Galatasaray için birçok anlamı içinde barındırıyor. Galatasaray dev karşılaşmayı kazanarak üst tura adını yazdırmak isterken, bunun getirileri çok fazla olacak. UEFA'dan katılım parası 3 milyon euro, performansa dayalı olarak ise 4 puan karşılığında 1.5 milyon euro almaya hak kazanan Galatasaray'ın geçen sezon Şampiyonlar Ligi'ndeki başarısı ile sadece performans odaklı gelirleri 20 milyon euroyu bulmuştu. Havuz gelirleri ile beraber ise bu rakam 25 milyon euroya çıkmıştı. Galatasaray bugün Juventus'u geçerek bir üst tura kalamazsa bunun faturası ağır olacak ve kulüp geçen seneye göre neredeyse 20 milyon euro eksik gelir sağlayacak. Geçen sezon Devler Ligi'nde çeyrek finale kalan sarı-kırmızılı takım gruplar aşamasında 10 puan toplamıştı. Bu yüksek puan para olarak geri dönerken, Schalke maçlarında bir galibiyet ve bir beraberlik, Real Madrid'e karşı ise 1 galibiyet, 1 yenilgi alınmıştı.
TAKIMIN MALİYETİ 100 MİLYON DOLAR
Galatasaray gruptan çıkamaz ve yoluna UEFA Avrupa Ligi'ne devam ederse havuz gelirlerinde bir kayıp yaşamayacak. Çünkü Türkiye'deki yayıncı kuruluşun her iki kupaya verdiği rakam aynı seviyede. Galatasaray da bu yüzden geçen sezon 15 milyon euro yayın geliri beklerken sadece 5 milyon euro alabilmişti. Mart 2012'de gerçekleştirilen Türkiye'deki ihalenin ucuza gitmesine gerekçe olarak ise 3 Temmuz süreci gösteriliyor. Sadece ekonomik yönden değil prestij bakımından da bugünkü maç çok önemli. Çünkü senelik 100 milyon dolar maliyeti olan futbol takımının Avrupa'da yoluna devam etmesi, geçen seneki başarıyı tekrarlaması kulübün ve Başkan Aysal'ın vizyonuna uygun. Ne var ki Avrupa'ya veda Başkan ve ekibini zorda bırakacak. Bu yüzden Avrupa Ligi teselli olarak görülüyor ve Aysal “Bu takım Avrupa Ligi'ni kazanabilecek güçte” görüşünü savunuyor.
(Sporx)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *