Fener, borsada sezona ilk 11’ini kaybederek başladı

Süper Lig’de heyecan üç ay aradan sonra başlarken, borsada gözler dört büyüklerin hisselerine çevrildi.

Fener, borsada sezona ilk 11’ini kaybederek başladı

Ligin tatil olduğu dönemde Fenerbahçe'nin borsadaki piyasa değeri, ilk 11'deki futbolcuların toplam değerine yakın 165 milyon lira eridi. Üç ay aradan sonra Spor Toto Süper Lig'de heyecan dün başladı. Sahada tüm coşkusuyla varlığını hissettiren taraftar, sıra borsaya geldiğinde akılcı davrandı. Borsa İstanbul'da hisseleri işlem gören dört büyükler içerisinde yatırımcısına en çok kaybettiren ise Fenerbahçe oldu. 2013-2014 sezonundaki ilk maçında bugün deplasmanda ligin yeni ekiplerinden Torku Konyaspor ile karşılaşacak olan Fenerbahçe'nin piyasa değeri 165 milyon lira eridi. Bu rakam Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonlar ligi rövanş maçında Salzburg karşısına çıkan 183 milyon liralık ilk 11'inin piyasa değerine eş değer. Türk futbolunun ezeli rakipleri 2011'de başlayan şike süreci sonrasında borsada dikiş tutturamıyor. Geçen 2 yıllık sürede piyasa değeri milyarlarca lira eriyen futbol kulüpleri, tatilde de yatırımcısını üzdü.
BJK'yi sponsorluk ayrıştırdı
Fenerbahçe hisseleri tatil süresince yüzde 18.49 değer kaybetti. Sarı Kanarya'nın yılbaşından bu yana piyasa değeri ise 250 milyon lira eridi. Geçtiğimiz hafta oynanan Süper Kupa finalinde Fenerbahçe'yi mağlup edip, kupayı kaldıran Galatasaray da tatilde yatırımcısına kaybettirdi. Hisseleri dün itibariyle 30.3 liraya kadar gerileyen Cimbom'un tatil süresinde kaybı yüzde 13.43'ü aştı. 3 ayda piyasa değeri 65.52 milyon lira gerileyen sarı kırmızılı takımın yılbaşından itibaren kaybı ise 127 milyon liraya ulaştı. Trabzonspor hisseleri de mayıs-ağustos süresince yatırımcısına yüzde 1.39 kaybettirdi. Bu süreçte tek yüzü gülen Beşiktaş taraftarı oldu. Fenerbahçeyle birlikte CAS'ın şike kararlarını bekleyen Beşiktaş'ın hisseleri yeni stadyumla ilgili sponsorluk anlaşmalarının sağlanmasının verdiği pozitif etkiyle tatil süresince yüzde 9.28 değer kazanırken, piyasa değeri ise 31 milyon lira arttı.
Kâr etmeden kupa da yetmez
2012 yılı 9 aylık bilançolarına göre toplam 160 milyon zararı olan 4 büyükler 2013-2014 sezonu için ise transfere 482 milyon lira harcadı.  Global Menkul Degerler Stratejisti Gökhan Uskuay “Bilançolarına bakıldığında tüm kulüpler zararda. Durum böyleyken, Şampiyonlar Ligi'nde kupa da alsalar, UEFA'da şampiyon da olsalar hisse senetlerinde büyük sıçramalar oluşturmaz” diye konuştu.