Fatih Terim ayrılış konuşması yaptı

Fatih Terim, sessizliğini bozdu... A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaray'dan ayrılış süreci ile ilgili basın toplantısı düzenliyor.

terim-konusacakFatih Terim basının karşısına çıktı. A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaray'dan ayrıldıktan sonra ilk kez konuşuyor.Fatih Terim Galatasaray'ı çalıştırdığı dönemde futbol federasyonun teklifi üzerine aynı zamanda milli takımın başında yer almayı kabul etmişti. Ay-yıldızlılar Dünya Kupası Elemeleri’nde büyük yara almış ve son 4 karşılaşma büyük önem taşıyordu.

Terim toplantıya, "artıları eksileri iyice tartıp bu toplantıya çıktım" diye başladı.

- Galatasaray'a zarar vermeyeyim diye düşünürken gündemin hiç değişmediğini gördü. Unutulmasın ki bende üzülen, sevinen ve kırılan insanım.

- Bu güne kadar Galatasaray markasına zarar vermemek için konuşmadım, endişe ettim. Kişilere değil, Galatasaray'a zarar veririm diye konuşmadım.

- Divan kurulunda konuşacaktım ancak sayın Aysal'ın bir gazeteciyle yaptığı televizyon programı beni daha fazla beklememeye mecbur kıldı.

- Profesyonellik ve kurumsallıkta bu tür tartışmalar fazla sürmez. Ancak böyle olmadı. Kararı meşru kıracak servislerde bile bulunuldu.

- Galatasaraylılara sesleniyorum lütfen bir haklı haksız, suçlu ve suçsuz tartışmalarına girmeyin. Beni çok iyi tanıyorsunuz. Zor insan olabilirim, egolarım fazla da olabilir, ancak yaşamını toplumsal ve aile değerleri üzerine kurmuş, Galatasaray geleneklerini özümsemiş birine çıkıp da Galatasaray değerlerine aykırı davrandın diyemezsiniz.

- Galatasaraylı büyüklerimden öğrendiğim şudur. Hür iradeyle seçilen başkan ve yönetim için eylem içinde olmam.

- Olmayan şeyleri doğruymuş gibi gösterilen olaylara cevap verecek olmaktan üzülüyorum.

AYSAL'LA İLETİŞİM PROBLEMİMİZ OLDU

- Gelelim yaşadıklarımıza...Aysal'la açıkça iletişim problemi yaşadım. Ben derdimi başkanla birebir konuşup çözmeyi istedim hep. Televizyonlardan öğrenmeyi tercih etmedim. Hayatta problem olmayan ilişki yoktur, herkesin problemi olur. Biz butün bunlara rağmen yine karşılıklı oturur yolları ayırırdık.

- Özhan Canaydın döneminde teketek oturduk gitmem gerektiğini söyledim. Ben söyleyemem, açıklama yapamam dedi. Ben sayın başkanım yanımda otururken bunu açıkladım. Üzüldüğü için koluna girip arabaya bindirdim. Tam on sene geçmesine rağmen bunu hiçbir yerde görmediniz.

- Antrenmanı bitirip teri soğumayan hocasına görevine son verildiğini bildiren, evine bildirimde bulunmak için noter gönderen bir anlayış benim kırk yıldır Galatasaray'da gördüğüm öğrendiğim bir uygulama değildir. Galatasaray kulübü bu değildir. Bu benim Galatasaray'da bilmediğim ve yaşamadığım bir davranış şeklidir. Umarım bunu benden sonra da kimse yaşamaz.

- Ne telefon kayıtları kaldı ne de olmamış, yaşanmamış şeylerin ortaya atılması. Eleman meselesi, yönetim değişikliği, aylar öncesinden başlayan yeni hoca isimleri, bırakın kutlamayı geçmiş olsun denmesi gereken bir yerde sadece futbolcuların kutlanması daha neler neler.. Bunları alt alta yazsam liste çok uzar.

- Bunların herhangi birinden sonra kim olsa istifa ederdi. Ben dördüncü yıldızı takmadan gitmeyeceğim deyince her şeyin şiddeti arttı.

"HAKKIMI HELAL ETMİYORUM"

- Göndermeye çalışsalar bile direnmeye davam edeceğim demiştim. Her bana ihtiyaç duyulan durumda elimi taşın altına sokmaktan çekinmediğim Galatasaray'da bana yaşatılanlardan dolayı bazılarına hakkımı helal etmiyorum.

- Bu güne kadar yapılanları eğer Galatasaraylılar içine sindiriyorsa sözüm yok. Beni her platformda destekleyenlere teşekkür ediyorum.

Fatih Terim konuşmasını tamamladı şimdi de sorulan soruları cevaplıyor..

- Ücretsiz olarak mili takımda tasarım yapmak adına söz verdim. Henüz bu sözümün haricinde bir şey yapmadım zaten. Ayrıca bundan sonraki kariyerim de ailemi ve beni bağlıyor.

- 13 Nisan'da Futbol Federasyonu'yla konuştuğum doğru değildi. İddia edenler ispat etmek zorundadır. Ben görüşmedim ancak ben görevdeyken teklif edilen yabancı hocaları niye tartışmıyorsunuz.

- Bu süreç benim hayatımda usul ve etik olarak çok dikkat ettiğim ve Galatasaray'ın zarar görmemesi için inanılmaz derecede hassas davrandığım bir süreçtir.

- Ben Ünal Aysal'dan izin almadam kahvaltıya gelmem diye Demirören'e söyledim İzin aldıktan sonra ben Demirören'le görüştüm. Yıldırım Demirören, Ünal Aysal'dan izin aldıktan sonra bana teklifini iletti.

- Ünal Aysal'ın Demirören'e " ne demek, yeter ki iki üç hafta önce haber verin" diyerek izin vermesi beni çok yaraladı. Demekki vazgeçmeye çoktan hazırmış.

- İmza törenindeki duruma gelince işin özü değil süsü rahatsız etti. Çünkü o gerçek değil süs imzaydı. Galatasaray başkanı kendi hocasına güvenmek yerine o kağıdın peşine düştü.

- Eğer söylendiği gibi Galatasaray'a yapılan komplo ise bu komplonun kolaylaştırıcısı çok uzakta değil ama ben değilim.

- Milli Takım için sayın Başbakan'la bir görüşmem olsa bunu söylerdim

- Kulübün benimle sözleşme uzatmak istediğini internetten öğrendim

- İlk gelişimde üç yıllığına anlaşmıştım ancak başkan bana bir yöneticiyi göndererek sözleşmeyi başarıya dayalı olarak birer yıllık yapmak istediğini söyledi. Bu güne kadar Galatasaray değerlerine bağlı olduğumdan fazla bir şey söylemedim.

- Zeten ortada istenmeyen bir durum vardı ve şartlar bekleniyordu. Telefona çıktı çıkmadı, konuştu konuşmadı gibi tartışmalar gereksiz.

- Galatasaray'a bir gün geri dönebilirim neden olmasın hayat bu...

- Milli Takımdan teklif gelmeseydi de şu yaşananları gördükçe yine de ayrılmış olurdum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *