'F.Bahçe'nin UEFA cezası artabilir'

Uluslararası Spor Hukuk alanında uzman bir isim olan avukat Alpay Köse, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın UEFA Tahkim Kurulu'na verdiği savunmayı değerlendirdi.

'F.Bahçe'nin UEFA cezası artabilir'Uluslararası Spor Hukuk alanında uzman bir isim olan avukat Alpay Köse, Radyospor'da Özgür Sancar'ın canlı yayın konuğu oldu ve "Fenerbahçe'nin tanıklarının UEFA Tahkim Kurulu'nda dinlenmesi önemlidir; ama bu kabul cezanın indirileceği yönünde yorumlanamaz. Zaten 10-15 dakikalık süreyle konuşmalar kısıtlanmıştır. Ama ceza düşecek beklentisine sahip olmamak gerekir. UEFA yetkililer, Fenerbahçe'nin CAS'a yapacağı başvuruda her hangi bir karşı argüman vermemek amacıyla tanıkları dinlemeyi kabul etmiştir. Bunu bu çerçevede değerlendirmek gerekir" diye konuştu.

"GEÇ KALINMIŞ BİR SAVUNMA OLDU"

Fenerbahçe'nin ortaya koyduğu savunma anlayışının, öncekilere oranla daha realist bir çerçeveye oturduğunu belirten İstanbul Barosu Hukuk Komisyonu Başkanı Köse, "Ancak geç kalındı. Bunu disiplin kurulu aşamasında yapmalıydılar. Tanıklıklar önemliydi. Ama daha önce yapılmalıydı. Disiplin aşamasında tek tek maçlara bakılarak, savunma yapma mantığı çok doğru değildi; çünkü zaten UEFA verili dosyalara bakarak kanaat geliştiriyor. Onları yeniden değerlendirerek değil" diye konuştu.

"CEZA ARTTIRIMI OLASILIĞINI KUVVETLENDİRİYOR"

Tahkim Kurulu'nun cezayı tamamen ortadan kaldıracağına dair bir değişiklik yapmasını beklemediğini dile getiren Alpay Köse, "Ufak değişiklikler olabilir, belki erteleme sayısında indirim olabilir. Ama daha negatif bir durum da olabilir. Tahkim Kurulu cezayı attırma yetkisine sahiptir. Bu nedenle ceza inecek beklentisi içerisinde olmamak gerekir, İspanyol savcı Palacios'un ek delilleri Tahkim'de dosyaya koymasını Fenerbahçe'nin cezasını arttırma girişimi olarak yorumluyorum. Umarım bu endişem doğru çıkmaz" dedi.

"BEŞİKTAŞ'IN KURTARMA OLASILIĞI DAHA YÜKSEK"

"Beşiktaş'ın durumu Fenerbahçe'ye oranla daha farklı ve avantajlı" diyen Köse, "Suçlandığı maç sayısı Fenerbahçe'ye oranla çok az. Başkan ya da vekili suçlanmamış. Buna rağmen ceza almışsa bu başarısızlıktır. UEFA Disiplin Kurulu'nun gerekçeli kararında Beşitaş'ın ikrarına (itiraf) vurgu yapılıyor. Siz böyle bir ikrarda bulunursanız ceza gelmesi kaçınılmaz olur. Ama ne olursa olsun Beşiktaş'ın erteleme olması ya da negatif ya da pozitif değişikliğin olması çok yüksek" şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir