Dünyanın en değerlileri arasında 3 Türk takımı!

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'ın yaptığı dünya futbolunun en değerli ilk 50 kulüp markası sıralamasında, dünya futbolunun en değerli ilk 50 kulüp markası sıralaması açıklandı.

Dünyanın en değerlileri arasında 3 Türk takımı!Sıralamada Türkiye'den Galatasaray 116 milyon dolarlık marka değeri ile 17., Fenerbahçe 95 milyon dolarla 22.sırada, Beşiktaş ise 71 milyon dolarla 36. sırada yerini aldı.

Dünyanın önde gelen marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, dünya futbolunun en değerli ilk 50 kulüp markası çalışmasını yayımladı.

Bu yıl dünyanın en değerli futbol kulübü, geçen yıl listede ilk sırada yer alan Manchester United'ı 860 milyon dolar marka değeri ile geride bırakan Bayern Münih oldu.

2012-2013 sezonunu Bundesliga Şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi kupası ile tamamlayan, Almanya Federasyon Kupası'nda da final mücadelesi verecek olan Bayern Münih, maç hasılatı, yayın gelirleri, lisans hakkı ve sponsorluk gibi kazançların yanı sıra gösterdiği sportif başarıyla listenin en tepesinde yer aldı.

Bu yıl ilk 50 futbol kulübünün marka değerleri toplamı 8 milyar 601 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Galatasaray 17. sırada Türkiye'yi temsil ediyor

Türk futbolunda 3 Temmuz süreciyle başlayan süreç ve UEFA ile gergin ilişkiler, geçen yıl ki araştırmaya da yansımış ve o yıl için Türk takımları dünyanın en değerli ilk 50 futbol kulübü markası listesi için yapılan değerlendirilmelere dahil edilmemişti.

Brand Finance'in bu yıl açıkladığı listede, 116 milyon dolarlık marka değeri ile Galatasaray 17., 95 milyon dolarlık marka değeri ile Fenerbahçe 22. ve 71 milyon dolarlık marka değeri ile Beşiktaş 36. sırada yer alıyor.

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Marka değeri; maç hasılatı, yayın gelirleri, lisans hakkı ve sponsorluk gibi ticari kazançlar dikkate alınarak hesaplanıyor. Geçen yıl UEFA ile olan sorunlar nedeniyle listeye dahil edilmeyen Türk takımlarının bu yıl üst sıralarda boy göstermesi sevindirici bir gelişme. Bu gelişmede bu sezon Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde, Fenerbahçe'nin de UEFA Avrupa Ligi'nde gösterdikleri başarıların payı bulunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

14 takımla İngiltere listede damgasını vurdu

Dünyanın en değerli ilk 10 futbol kulübü markası arasında İngiltere takımlarının üstünlüğü dikkati çekti. İlk 10 içerisinde 5 İngiliz, 2 Alman, 2 İspanyol ve 1 İtalyan kulübü bulunuyor.

En değerli ilk 50 kulüp markası çalışmasında 14 futbol takımı ile İngiltere ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 8 takımla Almanya, 7 takımla İtalya, 5'er takımla Brezilya ve İspanya izledi.

Listede Portekiz ve İskoçya 1'er kulüple listede yer aldı. Geçen yıl listeye giremeyen Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, West Bromwich Albion ve Benfica bu yıl listeye girme başarısıgösterdi.

Listeye giren 14 İngiliz futbol kulübünün marka değeri 3 milyar 158 milyon dolar olurken, Alman futbol kulüplerinin marka değeri 1 milyar 857 milyon dolar ve İspanyol futbol kulüplerinin değeri 1 milyar 399 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

En fazla marka değeri artan Bayern Münih oldu

Geçen yıla göre marka değerini en fazla artıran kulüp 74 milyon dolarlık artışla bu yıl listede ilk sırada yer alan Bayern Münih oldu. Bu takımı 33 milyon dolarlık artışla Borussia Dortmund ve 30 milyon dolarlık artışla Mancester City takip etti.

2012 yılına göre marka değeri en fazla düşen kulüp 64 milyon dolarlık değer kaybıyla İnter olurken, bu takımı 57 milyon dolarlık azalışla Olympique de Marseille ve 29 milyon dolarlık azalışla Milan izledi.

Bu yıl geçen yıla göre 18 takımın marka değeri yükselirken, 27 takımın marka değeri geriledi.

Araştırmaya göre ülkelerin futbol kulüp sayıları ve marka değerleri toplamı (milyon dolar) şöyle:

Ülke Marka Değeri Takım Sayısı

İngiltere 3.158 14

Almanya 1.857 8

İspanya 1.399 5

İtalya 881 7

Fransa 350 4

Brezilya 340 5

Türkiye 282 3

Hollanda 223 2

Portekiz 56 1

İskoçya 55 1

Toplam 8.601 50