Dünya onları konuşuyor! İşte başarılarının sırları.

Dünya Kupası'nda 8. kez finale çıkan Almanya'nın başarısı altyapıda gizli. Milli takımdaki 23 isimden 19'u federasyonun büyük paralar aktardığı futbol akademilerinden yetişti

Dünya onları konuşuyor! İşte başarılarının sırları.

Dünya Kupası'nda evsahibi Brezilya'yı 7-1'lik skorla hezimete uğratarak finale yükselen Almanya Milli Takımı'nın sistemli bir şekilde yürüttüğü altyapı çalışmaları, başarının tesadüf olmadığını gösteriyor. İstikrar parolası ile yönetilen Almanya Futbol Federasyonu, büyük paralar harcadığı altyapısı, her sene daha da gençleşen ligleri ve daha birçok faktörle Milli Takım'ı Dünya Kupası'nda finale taşımayı başardı.

İŞTE ALMANYA MİLLİ TAKIMI'NIN BAŞARISININ GİZLİ KALMIŞ SIRLARI:
Almanya, 6.8 milyon aktif lisanslı futbolcusuyla dünyanın bir numarası. Bu sayı Türkiye'de sadece 198 bin.
Almanya Futbol Federasyonu'nda 1900'dan beri 11 federasyon başkanı koltuğa oturdu. Türkiye'de ise 1923'ten bu yana göreve gelen başkan sayısı 66.
Almanya Milli Takımı futbolcularının birçoğu eğitimlerini ülke fedarasyonunun kurduğu futbol akademilerinde aldı. Sadece 2009-10'da Bundesliga'da bulunan 525 futbolcunun 275'i akademide yetişti.
2001-02'de başlayan gençleştirme operasyonu başarıyla sonuçlandı. Ligin yaş ortalaması 10 sezonda 27'den 25'e geriledi.
2009-10 sezonunda Almanya Federasyonu sadece akademilere 85.7 milyon Euro ayırdı.
Büyük paraların aktarıldığı akademiler, milli takımların kaynağı oldu. Şu anda A milli olan 23 ismin 19'u bu kadrolardan yetişti. U21 milli takımında yer alan 24 ismin tamamı da akademilerden geldi. (sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir