Dünya Kupası'nda doping testi sonuçlandı!

FIFA Dünya Kupası'nda yer alan futbolcuların yüzde 91'nin katıldığı doping testinin sonuçları belli oldu.

Dünya Kupası'nda doping testi sonuçlandı!

FIFA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, dopingle mücadelede yeni bir yönteme geçildiği ve turnuva tarihinde ilk kez oyuncuların kan ve idrar numunelerinin alınarak her futbolcunun "biyolojik profilinin" oluşturulduğu belirtildi.

Açıklamada, Dünya Kupası'nda yer alan oyuncu listesinin yüzde 91'ine denk düşen 800 futbolcudan turnuva öncesinde alınan kan ve idrar numuneleri sonucunun belli olduğu ve hiçbir oyuncuda doping bulgusuna rastlanmadığı ifade edildi.

FIFA'nın anti-doping yönetmeliğine göre, henüz teste alınmayan oyuncuların turnuvanın herhangi bir zaman diliminde kontrole alınabileceği de vurgulandı.

FIFA Sağlık Birimi yöneticisi Jiri Dvorak, doping testi konusunda sergilenen yeni yaklaşımın tüm futbolcular, doktorlar ve teknik direktörler tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, "Bu derece büyük bir uygulamanın başarıyla sonuçlanması, önemliydi" dedi.

Söz konusu uygulamanın dışında, turnuva boyunca her maçta takımlardan rastgele 2 oyuncu seçilerek doping testine alınabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *